.

Wydarzenia

Dzień Ratownictwa Medycznego

  • 11-10-2024
Ilustracja do informacji: Dzień Ratownictwa Medycznego
13 października obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego ustanowiony przez Ustawę z 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Patronem święta jest bł. Gerard Tonque, założyciel zakonu szpitalników, podzielonego później na zakony świętego Łazarza i świętego Jana.
czytaj dalej

Bieg profilaktyczny w Kadłubi oraz "Dzień Geotopu"

  • 10-10-2024
Ilustracja do informacji: Bieg profilaktyczny w Kadłubi oraz "Dzień Geotopu"
W sobotę, 5 października br., odbyły się dwa interesujące wydarzenia promujące zdrowy tryb życia oraz aktywność fizyczną, w których uczestniczyli przedstawiciele powiatu żarskiego m.in.: Wicestarosta Wojciech Kasprów, Przewodniczący Rady Powiatu Żarskiego Maciej Szafrański oraz radni Rady Powiatu Żarskiego.

Pierwszym z nich był bieg i marsz malowniczą trasą wokół Kadłubi połączony z profilaktyką nowotworu raka piersi oraz zbiórkami charytatywnymi. Kilkudziesięciu miłośników aktywnego wypoczynku miało okazję przebiec lub przemaszerować kilkukilometrową trasę wokół miejscowości oraz dowiedzieć się wielu przydatnych wiadomości dotyczących czynników ryzyka związanych z nowotworami, profilaktyką chorób nowotworowym piersi oraz znaczeniem regularnych badań.

Drugim wydarzeniem była kolejna edycja „Dnia Geotopu” organizowanego przez Nadleśnictwo Lipinki. Przy wieży widokowej na trasie geoturystycznej „Dawna Kopalnia Babina” powstała Leśna Osada, a odwiedzający mieli okazję rozegrać grę przyrodniczo-leśną z wykorzystaniem „Indeksu Przyjaciela Przyrody”. Na chętnych czekały zajęcia manualno-sprawnościowe o tematyce związanej z ekologią, geologią i ochroną przyrody oraz liczne informacje na temat środowiska i gospodarki leśnej.

Serdecznie gratulujemy organizatorom: Sołectwu Kadłubia oraz Nadleśnictwu Lipinki udanej organizacji obu wydarzeń.
czytaj dalej

Podpisanie porozumienia rewitalizacji linii nr 275

  • 04-10-2024
Ilustracja do informacji: Podpisanie porozumienia rewitalizacji linii nr 275
03 października 2024 r. Starosta Żarski Bogdan Kępiński i Wicestarosta Wojciech Kasprów podpisali porozumienie w sprawie realizacji projektu pn. "Rewitalizacja linii nr 275 na odcinku Bieniów – Lubsko wraz z budową przystanków w m. Budziechów, Jasień i Bieszków” w ramach Programu Uzupełnienia Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej+.
 
Strony Porozumienia – województwo lubuskie, powiat żarski, Gmina Jasień oraz Gmina Lubsko - wyraziły chęć współpracy odnośnie do rewitalizacji linii kolejowej. Podpisane porozumienie zakłada, że województwo lubuskie pokryje połowę kosztów własnych, natomiast pozostała połowa zostanie sfinansowana w równych częściach przez powiat żarski, Gminę Jasień i Gminę Lubsko. Powiat żarski na realizację zadania przeznaczy 1 632 539,98 zł.
 
Rewitalizacja linii kolejowej nr 275 na odcinku Bieniów  - Lubsko przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców regionu oraz znacząco przyczyni się do eliminacji białych plam komunikacyjnych na terenie naszego powiatu. Całkowity koszt zadania opiewa na kwotę 65 901 599,44 zł netto, natomiast wkład własny województwa lubuskiego ustalony został na poziomie 15% wartości zadania.
czytaj dalej

Uczniowie pobiegli w Sztafetowych Biegach Przełajowych

  • 02-10-2024
Ilustracja do informacji: Uczniowie pobiegli w Sztafetowych Biegach Przełajowych
01 października 2024 r. w Lipinkach Łużyckich uczniowie ze szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu żarskiego rywalizowali w konkurencji Sztafetowych Biegów Przełajowych rozgrywanych w ramach Powiatowej Olimpiady Młodzieży 2024/2025.

Podczas sportowych zmagań młodym sportowcom kibicowali oraz nagradzali najlepszych: Starosta Żarski Bogdan Kępiński, radna Rady Powiatu Żarskiego Anna Ślawska, Wójt Gminy Lipinki Łużyckie Małgorzata Brzyśkiewicz oraz dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lipinkach Łużyckich Elżbieta Serwatka.

Serdecznie gratulujemy rywalizacji w duchu fair play oraz sportowych osiągnięć, a za zwycięzców powiatowych eliminacji trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w finale wojewódzkim Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w Sztafetowych Biegach Przełajowych w Babimoście. Powodzenia!
 
Wyniki:

Igrzyska Dzieci
Chłopcy:
1. Społeczna Szkoła Podstawowa w Żarach
2. Zespół Szkół w Grabiku
3. Szkoła Podstawowa nr 5 w Żarach

Dziewczęta:
1. Społeczna Szkoła Podstawowa w Żarach
2. Szkoła Podstawowa w Tuplicach
3. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jasieniu
 
Igrzyska Młodzieży Szkolnej
Chłopcy:

1. Szkoła Podstawowa nr 5 w Żarach
2. Szkoła Podstawowa w Bieniowie
3. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jasieniu
 
Dziewczęta:
1. Szkoła Podstawowa nr 8 w Żarach
2. Szkoła Podstawowa nr 2 w Żarach
3. Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubsku
 
Licealiada
Chłopcy:
1. Zespół Szkół Ekonomicznych w Żarach
2. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach
3. Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Żarach
 
Dziewczęta:
1. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Żarach
2. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach
3. Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Żarach
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

50Galeria zdjęć: 2024-10-01 Sztafetowe Biegi Przełajowe

2. Cross Doliną Lubszy

  • 30-09-2024
Ilustracja do informacji: 2. Cross Doliną Lubszy
28 września 2024 r. w Lipinkach Łużyckich odbyła się druga edycja biegu Crossu Doliną Lubszy. Na starcie biegu stawiło się 150 zawodników, wśród których znalazł się Wicestarosta Wojciech Kasprów.

Biegacze mieli do pokonania malowniczą trasę o długości 5 lub 10 kilometrów, natomiast dzieci mogły spróbować swoich sił na dystansie 400 oraz 1400 metrów. Był też pięciokilometrowy marsz na miłośników nordic walkingu.

Na dystansie 10 kilometrów pierwszy na mecie zameldował się Miłosz Bielak, wyprzedzając Antoniego Harendę i Bartosza Grzegorczyka, a na dystansie 5 kilometrów najszybszy był Jakub Kowalski, który pokonał Dominika Bryczkowskiego i Marcina Rudkiewicza.

Wszyscy uczestnicy biegów otrzymali pamiątkowe medale i koszulki. Statuetki i drobne upominki dla najmłodszych i najszybszych biegaczy ufundowało Starostwo Powiatowe w Żarach.

Organizatorom serdecznie gratulujemy wspaniałej imprezy sportowej, a wszystkim biegaczom życzymy kolejnych udanych startów.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

VII sesja Rady Powiatu Żarskiego

  • 27-09-2024
Ilustracja do informacji: VII sesja Rady Powiatu Żarskiego
26 września 2024 roku w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyła się VII sesja Rady Powiatu Żarskiego.

W trakcie sesji radni przyjęli protokół VI sesji Rady Powiatu Żarskiego, sprawozdanie Starosty Żarskiego z wykonania uchwał Rady Powiatu i pracy Zarządu Powiatu w okresie między sesjami oraz informacje Przewodniczących Komisji Stałych o pracach Komisji w okresie między sesjami.

Następnie Starosta Żarski Bogdan Kępiński, pełniący funkcję Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Żarach oraz Wicestarosta Wojciech Kasprów, będący Sekretarzem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Żarach, podziękowali Józefowi Radzionowi oraz Tomaszowi Czajkowskiemu za pracę w Zarządzie Oddziału Powiatowego ZOSP RP w latach 2022 - 2024 oraz za zaangażowanie w propagowanie i rozwój ochrony przeciwpożarowej na terenie naszego powiatu.

W punkcie dotyczącym oceny działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej, na pytania radnych dotyczące aktywizacji społeczno – zawodowej osób z niepełnosprawnością odpowiadały kierownik WTZ w Lubsku Beata Mytyś oraz kierownik WTZ w Żarach Anna Dawczyk.  

Rada Powiatu Żarskiego podjęła następujące uchwały:
- w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2024-2036.
- w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Żarskiego na 2024 r.
- w sprawie oceny działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubsku za 2023 r.
- w sprawie oceny działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej w Żarach za 2023 r.
- w sprawie zmiany Uchwały Nr LIV/325/2024 Rady Powiatu Żarskiego z dnia 28 marca 2024 roku w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Krośnieńskiego.
 
Przyjęto również sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach i efektów pracy Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej za 2023r. wraz z wykazem potrzeb w zakresie realizacji zadań powiatu z pomocy społecznej i systemu pieczy zastępczej.

Po podjęciu uchwał, przyjęciu sprawozdania oraz po złożeniu przez radnych interpelacji i zapytań, głos zabrał Przewodniczący Komisji  Współpracy Zagranicznej i Promocji Województwa, radny Województwa Lubuskiego VII kadencji Jarosław Dowhan.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Inwazyjne gatunku obce - zagrożeniem dla ludzi i ekosystemów

  • 27-09-2024
Ilustracja do informacji: Inwazyjne gatunku obce - zagrożeniem dla ludzi i ekosystemów
26 września 2024 r. w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyło się spotkanie dotyczące inwazyjnych gatunków obcych, które stanowią jedno z największych zagrożeń dla przyrody. Głównym celem spotkania, skierowanym do przedstawicieli miast i gmin powiatu żarskiego, było poszerzenie wiedzy i podniesienie świadomości o zagrożeniach, jakie niosą obce gatunki inwazyjne zwierząt i roślin dla rodzimych ekosystemów.

W prelekcjach przygotowanych przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim Witolda Marciniaka i Joannę Kuternozińską oraz Łowczego Okręgowego, Przewodniczącego Zarządu Okręgowego w Zielonej Górze Jacka Banaszka poruszono zagadnienia związane ze stanem prawnym inwazyjnych gatunków, ich wpływem na ekosystem, jak również praktykami zwalczania tych gatunków w Polsce i za granicą.  

Inwazyjne gatunki obce (IGO) to m.in. rośliny, zwierzęta i patogeny, które nie występują naturalnie w danym ekosystemie, a ich obecność może prowadzić do powstawania szkód w środowisku, gospodarce oraz wpływać negatywnie na zdrowie ludzi. IGO mogą przyczyniać się do utraty różnorodności biologicznej, zmniejszając populacje lub eliminując rodzime gatunki poprzez konkurencję o pokarm, drapieżnictwo, przenoszenie chorób oraz zaburzanie równowagi ekosystemów. Do inwazyjnych gatunków obcych zaliczyć można m.in.: szopa pracza, jenota, nutrię, bobra kanadyjskiego czy żółwia ozdobnego.
 
Pełna lista inwazyjnych gatunków obcych zwierząt i roślin dostępna jest na stronach Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
czytaj dalej

Prace w Kadłubi i w Złotniku na finiszu

  • 26-09-2024
Ilustracja do informacji: Prace w Kadłubi i w Złotniku na finiszu
Kończą się prace związane z przebudową przepustu drogowego w Kadłubi oraz przebudową drogi powiatowej nr 1089F w Złotniku. Prace modernizacyjne w obu miejscowościach trwały przez kilka miesięcy, a ich celem było poprawienie jakości nawierzchni, zwiększenie bezpieczeństwa oraz usprawnienie ruchu drogowego.

Prace budowlane w ciągu drogi powiatowej nr 1090F w Kadłubi obejmowały rozbiórkę jezdni i istniejącego przepustu oraz budowę nowego. W najbliższym czasie położona zostanie nowa nawierzchnia asfaltowa oraz zamontowane zostaną stalowe balustrady.

Koszt przybudowy przepustu w miejscowości Kadłubia wyniósł  308 000,00 zł i są to środki pochodzące w całości z budżetu powiatu żarskiego.

Natomiast w ramach inwestycji w Złotniku nie tylko przebudowano niemal kilometrowy odcinek jezdni, ale również zmodernizowano istniejące skrzyżowania i utwardzono pobocza. Dodatkowo przebudowano zjazdy oraz wybudowano nowe chodniki, rowy i przepusty.

Przebudowa drogi powiatowej w Złotniku kosztowała 2 437 866,15 zł, z czego 1 852 283,87 zł to środki pochodzące z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Powiat żarski na ten cel przeznaczył 606 932,28 zł.

Za realizację obu robot odpowiedzialny był wykonawca Tomasz Duczmal Pomoc Drogowa. 
 
Przepust w Kadłubi. 
 
Droga w Złotniku
 
Droga w Złotniku.
czytaj dalej

Spotkanie inaugurujące projekt "CIFAD III - Transnarodowe zarządzanie akcją i zasobami w kontekście zdarzeń powodujących wystąpienie szkód związanych z klimatem w celu transgranicznej ochrony przed katastrofami"

  • 25-09-2024
Ilustracja do informacji: Spotkanie inaugurujące projekt "CIFAD III - Transnarodowe zarządzanie akcją i zasobami w kontekście zdarzeń powodujących wystąpienie szkód związanych z klimatem w celu transgranicznej ochrony przed katastrofami"
24 września 2024 r. w Folwarku Zamkowym w Żarach odbyło się spotkanie inaugurujące projekt "CIFAD III Transnarodowe zarządzanie akcją i zasobami w kontekście zdarzeń powodujących wystąpienie szkód związanych z klimatem w celu transgranicznej ochrony przed katastrofami".
 
W obecności radnych Rady Powiatu Żarskiego, burmistrzów i wójtów miast i gmin powiatu żarskiego oraz przedstawicieli niemieckiej i polskiej Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, pracowników Gminnych Centrów Zarządzania Kryzysowego z Polski i Niemiec, Wicestarosta Wojciech Kasprów oraz Naczelnik Departamentu 3 Powiatu Görlitz Thomas Rublack podpisali list intencyjny dotyczący realizacji projektu ściśle związanego z komunikacją i współpracą w sytuacjach kryzysowych.
 
Spotkanie inaugurujące projekt stanowiło okazję do wysłuchania wystąpień przedstawicieli obu powiatów. Przedstawiciel Powiatu Görlitz Gerd Preußing wygłosił prelekcję dotyczącą charakterystyki Powiatu Görlitz wraz z założeniami i celami projektu z perspektywy lidera projektu, natomiast przedstawiciel powiatu żarskiego - Robert Słowikowski omówił zagrożenia na pograniczu polsko – saksońskim oraz cele, które w projekcie zrealizuje nasz powiat.
 
W ramach projektu powstanie platforma komunikacyjno - informacyjna łącząca służby zarządzania kryzysowego Powiatu Görlitz, Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, gminy powiatu żarskiego oraz Państwową Strażą Pożarną. Nowoczesna platforma zapewni szybką wymianę szczegółowych i specjalistycznych informacji o zagrożeniach oraz umożliwi planowanie, koordynowanie oraz współdziałanie w sytuacjach kryzysowych służb polskich i niemieckich.
 
Dodatkowo, pozyskane w ramach projektu środki finansowe umożliwią zakup nowoczesnego samochodu dowodzenia i łączności, który zostanie wyposażony w laptopa z mobilnym Internetem, radiostację samochodową oraz 20 radiostacji przenośnych, mobilny system rozgłoszeniowy oraz drona najnowszej generacji z kamerą do monitorowania działań ratowniczych. Samochód wykorzystywany będzie również do transportu ludzi, sprzętu ochronnego, łopat, worków do piasku i innego sprzętu logistycznego.
 
W celu zapewnienia awaryjnego źródła zasilania Starostwo Powiatowe w Żarach, w tym Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, doposażone zostanie w stacjonarny agregat prądotwórczy o dużej mocy.
 
Projekt "CIFAD III Transnarodowe zarządzanie akcją i zasobami w kontekście zdarzeń powodujących wystąpienie szkód związanych z klimatem w celu transgranicznej ochrony przed katastrofami" skierowany jest przede wszystkim do podmiotów zajmujących się bezpieczeństwem publicznym w powiecie żarskim oraz Powiecie Göerlitz  tj. pracowników Gminnych Centrów Zarządzania Kryzysowego oraz polskich i niemieckich służb ratunkowych, takich jak: zawodowe straże pożarne, ochotnicze straże pożarne i inne jednostki ratownicze.
 
Całościowa wartość projektu wynosi 1 018 842,42 Euro.
 
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2021-2027.
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Pomoc dla powodzian

  • 19-09-2024
Ilustracja do informacji: Pomoc dla powodzian
AKTUALIZACJA! 
 
Urząd Miejski Żary informuje, że dzisiaj i jutro ( tj. 26.09 - 27.09) punkt przyjmowania darów przy ul. Gabrieli Zapolskiej w Żarach będzie nieczynny.
 
Trwa pakowanie ofiarowanych produktów, które jutro wyruszą do Zielonej Góry i zostaną rozdysponowane dla potrzebujących.
 
Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc!
________________________________________________________________________________________________________________
 
Starostwo Powiatowe w Żarach, we współpracy z Urzędem Miejskim w Żarach, serdecznie zachęca do włączenia się w akcję pomocy dla mieszkańców terenów dotkniętych powodziami.
 
Punkt zbiórki darów znajduje się w SALI GIMNASTYCZNEJ „PKS” w Żarach, przy ul. Gabrieli Zapolskiej i jest otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00 oraz w soboty 10:00 do 16:00.
 
W tej chwili najbardziej potrzebne są:
- środki czystości (chemia gospodarcza),
- ręczniki, ręczniki papierowe oraz chusteczki nawilżane,
- ścierki do sprzątania oraz środki do dezynfekcji,
- rękawice, łopaty i wiadra.
 
Bardzo prosimy, aby ofiarowane artykuły były nowe i fabrycznie zapakowane. Lista najpilniejszych potrzeb będzie aktualizowana i dostosowana do bieżącej sytuacji.
 
Magazyn jest dostępny dla organizatorów zbiórek w poszczególnych miastach i gminach powiatu żarskiego oraz dla wszystkich, którzy zechcą wziąć udział w zbiórce.
 
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 533 306 892
 
Dziękujemy za pomoc i solidarność!
czytaj dalej
  • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
  • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
  • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
  • Baner: Szpital na Wyspie
  • Baner: Związek Powiatów Polskich
  • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook