Wydarzenia

Międzynarodowe Zawody Wędkarskie o Puchar Starosty Żarskiego

 • 14-06-2017
Ilustracja do informacji: Międzynarodowe Zawody Wędkarskie o Puchar Starosty Żarskiego
10 czerwca 2017 r. na zalewie „Karaś” w Lubsku odbyły się po raz trzeci Międzynarodowe Zawody Wędkarskie o Puchar Starosty Żarskiego. Inicjatorem międzynarodowego współzawodnictwa młodzieży był Starosta Żarski pan Janusz Dudojć. 
 
W zawodach uczestniczyła młodzież z zaprzyjaźnionej Guttenberg Oberschule w Forst – 13 osób - pod opieką kolegów z Anglerverein Forst Nord e.V. oraz młodzież ze Szkółki Wędkarskiej Koła Polskiego Związku Wędkarskiego  nr 1 w Lubsku – 8 osób.
 
Zawodnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach:
 - wędkarskiej  - spławikowe zawody wędkarskie,
 - sprawnościowej - rzut piłeczką tenisową do tarczy Arenberga. Klasyfikacja końcowa wynikała z sumy punktów uzyskanych w poszczególnych konkurencjach.
 
Najlepsze wyniki uzyskali:
 - w ekipie gości
1. Erikson Selimovic,
2. Singh Robin,
3.  Julius Blossey;
- w drużynie gospodarzy
1. Oskar Bojkowski,
2. Marcin Ksiuk,
3. Krzysztof Ksiuk.
 
Drużynowo lepszy wynik uzyskała Szkółka Wędkarska koła PZW nr 1 w Lubsku. Zwycięzcy otrzymali okazałe puchary ufundowane przez Powiat Żarski.
 
Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
czytaj dalej

Absolutorium dla Zarządu Powiatu Żarskiego udzielone!

 • 13-06-2017
Ilustracja do informacji: Absolutorium dla Zarządu Powiatu Żarskiego udzielone!
13 czerwca 2017 r. w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyła się XXIX sesja Rady Powiatu Żarskiego.
Przed rozpoczęciem obrad Starosta Żarski Janusz Dudojć oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Żarskiego Helena Sagasz pogratulowali Alicji Czerniawskiej – Dyrektorowi Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku - uznania projektu Europejski Plan Rozwoju Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku – „Szkoła Pełna Projektów” za „Dobrą praktykę” w konkursie „Szkoła Zawodowa Najwyższej jakości” 2017 oraz podziękowali Panu Wiesławowi Olszańskiemu za wieloletnie zaangażowanie, poświęcenie i trud włożony w pracę na stanowisku Prezesa Zarządu Szpitala Na Wyspie Sp. z o.o. w Żarach. Następnie podziękowania za rozpoczęcie debaty publicznej o stanie opieki zdrowotnej w Powiecie Żarskim oraz konieczności rozbudowy Szpitala Na Wyspie, w imieniu redaktor naczelnej „Regionalnej” Moniki Rabe-Prokopczyk, przyjęła Pani Urszula Durska.
 
W trakcie sesji, Rada Powiatu Żarskiego przyjęła do wiadomości sprawozdanie Starosty Powiatu z wykonania uchwał Rady Powiatu i pracy Zarządu Powiatu w okresie między sesjami oraz informacje Przewodniczących Komisji Stałych Rady Powiatu Żarskiego o pracach Komisji w okresie między sesjami. Pod nieobecność Przewodniczącego Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej głos zabrał Pan Zbigniew Wydrych. Kolejny punkt w porządku obrad stanowiło sprawozdanie Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Pana Józefa Tarniowego oraz Zastępcy Dyrektora Pani Marii Cecuły na temat stanu bezrobocia w powiecie i podejmowanych działań w zakresie jego zmniejszania za rok 2016.
 
Następnie radni zapoznali się ze sprawozdaniem z wykonania budżetu, sprawozdaniem finansowym, opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze oraz stanowiskiem Komisji Rewizyjnej, po czym – przy jednym głosie sprzeciwu- uchwalili absolutorium dla Zarządu Powiatu za rok 2016. Kwiaty i podziękowania otrzymała skarbnik Powiatu Żarskiego Eliza Siemianowska.
czytaj dalej

XIX Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze

 • 12-06-2017
Ilustracja do informacji: XIX Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze
11 czerwca 2017 na stadionie Miejskim w Lubsku odbyły się XIX Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Powiatu Żarskiego.
W rywalizacji udział wzięło 28 drużyn OSP, w tym 15 drużyn młodzieżowych. Drużyny seniorów walczyły w kilku konkurencjach, m.in. w sztafecie, ćwiczeniu bojowym, natomiast w kategorii młodzieżowej zawody zostały rozegrane według regulaminu CTIF czyli regulaminu tradycyjnych międzynarodowych zawodów pożarniczych.
Po przeprowadzonych konkurencjach najlepszymi drużynami okazały się:
W klasyfikacji generalnej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych dziewcząt
I miejsce OSP Złotnik
II miejsce OSP Tuplice
III miejsce OSP Przewóz 
W klasyfikacji generalnej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych chłopców
I miejsce OSP Górzyn
II miejsce OSP Bieniów
III miejsce OSP Piotrów
W klasyfikacji generalnej kobiet
I miejsce OSP Przewóz
II miejsce OSP Żary-Kunice
III miejsce OSP Złotnik
W klasyfikacji generalnej seniorów
I miejsce OSP Stara Woda
II miejsce OSP Sieniawa Żarska
III miejsce OSP Łęknica
Przechodni Puchar Starosty Żarskiego dla najlepszej jednostki OSP otrzymał Przewóz.
Najlepszym drużynom wręczono puchary, dyplomy okolicznościowe, upominki oraz nagrody pieniężne ufundowane przez: Starostę Żarskiego, Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Żarach, Swiss Krono Sp. z o.o., Fabrykę Konstrukcji Stalowych i Maszyn „Spomasz” S.A. w Żarach, Linstal w Jasieniu, McDonald’s w Żarach oraz Nadleśnictwo Lubsko. Tradycyjnie słodki poczęstunek dla młodzieży ufundowali Państwo Anna i Eugeniusz Ślawscy.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

111Galeria zdjęć: 2017 06 11 - XIX Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze w Lubsku

XIII Powiatowa Spartakiada Sportów Obronnych Pracowników Samorządowych

 • 12-06-2017
Ilustracja do informacji: XIII Powiatowa Spartakiada Sportów Obronnych Pracowników Samorządowych
9 czerwca 2017 na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubsku nad zalewem Karaś odbyła się XIII Powiatowa Spartakiada w Sportach Obronnych Pracowników Samorządowych. 
W imprezie wzięło udział dwadzieścia drużyn reprezentujących urzędy z powiatów: żarskiego, żagańskiego oraz po raz pierwszy z powiatu nowosolskiego. Trzyosobowe zespoły rywalizowały w pięciu konkurencjach sprawnościowych - pętli taktycznej, transporcie promem, ściance wspinaczkowej, zawodach wędkarskich oraz wyścigach kajaków. W klasyfikacji generalnej najwięcej punktów zdobyła reprezentacja Starostwa Powiatowego w Żarach, zajmując tym samym pierwszą lokatę. Drugie miejsce zajął Urząd Miejski w Jasieniu, trzecie - Urząd Miejski w Małomicach. Starosta Żarski Janusz Dudojć wręczył najlepszym drużynom dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Rozegrano również konkurencję specjalną "Pojedynek w samo południe", w której najlepszym strzelcem okazała się Agnieszka Izdebska reprezentująca Urząd Miejski w Żarach.
Podczas Spartakiady Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lubsku przeprowadzili instruktaż z użyciem podręcznego sprzętu gaśniczego. Każdy z pracowników samorządowych został przeszkolony z obsługi gaśnicy oraz mógł samodzielnie ugasić pożar. Kolejną z atrakcji, czekających na sportowców, był pokaz ratownictwa wodnego.
Organizatorem imprezy było Starostwo Powiatowe w Żarach przy współpracy z 34 Brygadą Kawalerii Pancernej w Żaganiu, Urzędem Miejskim w Lubsku i Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Lubsku.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

164Galeria zdjęć: 2017 06 09 - XIII Powiatowa Spartakiada Sportów Obronnych Pracowników Samorządowych

Spotkanie robocze Starosty Janusza Dudojcia z Prezydentem Saksonii Matthiasem Rößler ws. wyznaczenia kierunków współpracy polsko-niemieckiej

 • 07-06-2017
Ilustracja do informacji: Spotkanie robocze Starosty Janusza Dudojcia z Prezydentem Saksonii Matthiasem Rößler ws. wyznaczenia kierunków współpracy polsko-niemieckiej
6 czerwca 2017 r. w siedzibie Parlamentu Saksonii odbyło się spotkanie robocze z udziałem przedstawicieli Landtagu Saksonii oraz województw: lubuskiego i dolnośląskiego, poświęcone współpracy pogranicza polsko-niemieckiego. Prezydent Kraju Związkowego Saksonii dr Matthias Rößler poprosił przybyłych na spotkanie o krótkie omówienie realizowanych projektów oraz wskazanie kierunku przyszłej współpracy.
Starosta Żarski Janusz Dudojć omówił trwającą budowę ścieżki pieszo-rowerowej wokół Zalewu „Karaś” w Lubsku, realizowaną przez Powiat Żarski w ramach projektu „Przygoda z Nysą”. Odnosząc się do przyszłej współpracy podkreślał, że trzeba pamiętać przede wszystkim o biedniejszych obszarach województw i skupiać się na ich ożywieniu i zagospodarowaniu. Wskazał, że tereny atrakcyjne historycznie oraz turystycznie, które przyciągają największą liczbę odwiedzających, należy objąć szczególną troską, zarówno finansową, jak i ekologiczną, aby unikać sytuacji, w których obok pomników przyrody znajdują się składowiska odpadów. Bolączką jest również stan drogi A 18 na odcinku Olszyna – Bolesławiec, który ogranicza korzystanie z walorów turystycznych i gospodarczych pogranicza polsko-niemieckiego.
czytaj dalej

Polska na rowery 2017

 • 06-06-2017
Ilustracja do informacji: Polska na rowery 2017
4 czerwca 2017 r. rowerzyści z Powiatu Żarskiego wzięli udział w VIII edycji ogólnopolskiej akcji „Polska na rowery”. Głównym organizatorem wydarzenia był Dariusz Koszela oraz SKKT ZSE „Horyzont”, a Patronat Honorowy nad tegoroczną edycją akcji objął Starosta Żarski Janusz Dudojć. Wicestarosta Małgorzata Issel otwierając rajd życzyła zgromadzonym amatorom dwóch kółek bezpiecznej jazdy i radości płynącej ze zdrowego sposobu spędzania wolnego czasu.
 
W akacji uczestniczyło ponad 212 rowerzystów. Na starcie stawiły się całe rodziny; dziadkowie i rodzice i dzieci. Trasa była podzielona i dostosowana do możliwości uczestników wyprawy: najkrótsza liczyła 10 km, średnia – 15 km, a najdłuższa – 20 km. Wszystkie trasy kończyły się w jednym miejscu - przy placu zabaw w Mirostowicach Dolnych. Wielką radość sprawiła uczestnikom wspólna biesiada z losowaniem nagród. Każdy uczestnik otrzymał odblaskową kamizelę z logo Powiatu Żarskiego i hasłem „Polska na rowery”.
 
Zapraszamy do kolejnych edycji!
czytaj dalej

Uroczyste obchody 25-lecia parafii pw. Józefa Oblubieńca w Żarach oraz 40 rocznicy świeceń kapłańskich ks. kan. Stanisława Pojnara

 • 06-06-2017
Ilustracja do informacji: Uroczyste obchody 25-lecia parafii pw. Józefa Oblubieńca w Żarach oraz 40 rocznicy świeceń kapłańskich ks. kan. Stanisława Pojnara
3 czerwca 2017 r. odbyła się uroczysta Msza Św. z okazji 25-lecia parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Żarach oraz 40 rocznicy święceń kapłańskich księdza kanonika Stanisława Pojnara. Na uroczystości Powiat Żarski reprezentowali Wicestarosta Małgorzata Issel i Przewodnicząca Rady Powiatu Żarskiego Helena Sagasz.

Dopóki walczysz - jesteś zwycięzcą!

 • 06-06-2017
Ilustracja do informacji: Dopóki walczysz - jesteś zwycięzcą!
„Dopóki walczysz – jesteś zwycięzcą” – to tegoroczne hasło promujące politykę antynowotworową na terenie Powiatu Żarskiego.
3 czerwca 2017 r., w trakcie Dni Lubska, Klub Amazonek zorganizował akcję profilaktyczną promującą zdrowie i politykę antynowotworową.
Amazonki udzielały wszelkich informacji na temat sposobu samokontroli piersi, wręczały materiały dotyczące miejsc wykonywania badań profilaktycznych oraz aktywności stowarzyszeń zajmujących się problematyką nowotworową. Zainteresowani, oprócz informacji dotyczących profilaktyki raka piersi, mogli podjąć próbę badania piersi na specjalistycznym fantomie.
Każdy zainteresowany poza pakietem materiałów edukacyjnych otrzymywał pamiątkowe gadżety. Towarzysząca stoisku ścianka wspinaczkowa była symbolem hasła przewodniego Lubskiego Klubu Amazonek. Chętni mogli bezpłatnie spróbować swoich sił we wspinaczce, przełamując przy okazji lęki i słabości.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Janusz Dudojć – Starosta Żarski.
czytaj dalej

Dzień Dziecka na "Karasiu"

 • 05-06-2017
Ilustracja do informacji: Dzień Dziecka na "Karasiu"
3 czerwca 2017 r. nad zalewem "Karaś" w Lubsku odbyły się spławikowe zawody wędkarskie z okazji Dnia Dziecka. Patronat Honorowy nad zawodami objął Starosta Żarski Janusz Dudojć. Organizatorem imprezy był Zarząd Koła PZW nr 1 w Lubsku.
W zawodach uczestniczyło 28 zawodników w kategoriach wiekowych od 5 do 10 i od 11 do 15 lat.
 
Najlepsze wyniki uzyskali:
 
w kategorii 5-10 lat
1. Krzysztof Ksiuk - 1255 punktów
2. Nikodem Grzebyk - 765 pkt.
3. Maciej Zankowicz - 670 pkt.
 
w kategorii 11-15 lat
1. Oskar Bojkowski - 1495 pkt.
2. Aleksander Kiełek - 1445 pkt.
3. Jakub Kuźmiak - 975 pkt.
Specjalną nagrodę za największą rybę zawodów otrzymał Michał Mattya.
 
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
czytaj dalej

Jubileusz 40-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Żarach

 • 02-06-2017
Ilustracja do informacji: Jubileusz 40-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Żarach
27 maja 2017 r. Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Georga Philippa Telemanna w Żarach świętowała jubileusz 40-lecia swego istnienia. Na uroczystościach Powiat Żarski reprezentowali: Wicestarosta Małgorzata Issel, członek Zarządu Edward Skobelski oraz radny Rady Powiatu Żarskiego Roman Pogorzelec (były Burmistrz Miasta Żary). Zgromadzona publiczność wysłuchała Koncertu Galowego w wykonaniu uczniów – solistów, zespołu smyczkowego, Orkiestry Kameralnej i Chóru oraz absolwentów i nauczycieli szkoły.
Małgorzata Issel wręczyła,  w imieniu Starosty oraz Zarządu Powiatu Żarskiego, listy gratulacyjne oraz upominki wieloletnim, zasłużonym pracownikom Państwowej Szkoły Muzycznej.
 
 
 
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
 • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
 • Baner: Szpital na Wyspie
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: lubuskie.pl
.
Baner: strona główna 1Baner: główna 2Baner: główna 4Baner: główna 5