BIENIÓW - wieś sołecka na północ od Żar, przy trasie Żary - Nowogród Bobrzański, wymieniona w annałach żarskich jako "Kammerdorf" wieś kameralna, na statusie własności miejskiej (1587). Zachował się późnogotycki kościół z połowy XIV wieku.
DROŻKÓW - wieś sołecka na północny zachód od Żar, przy trasie Żary - Lubsko; wzmianki źródłowe w annałach miśnieńskich z XIV w., jest typową "ulicówką", założoną na prawie niemieckim. Wzniesiony z polnych kamieni kościół zaliczany jest do najstarszych na Ziemi Żarskiej.
GRABIK - wieś sołecka na północny zachód od Żar przy trasie Żary - Lubsko. Bezsprzecznie jedna z najstarszych osad, często wymieniana w dokumentach głogowskich Henryków z piastowskiego domu.
LUBANICE - wieś sołecka na północny zachód od Żar, niegdyś wieś klasztorna należąca do żagańskich augustianów. Z Lubanicami nierozerwalnie związana jest postać Mikołaja Jakubicy, duchownego, który tutaj dokonał tłumaczenia Nowego Testamentu na język łużycki.
MIŁOWICE - wieś sołecka na południowy zachód od Żar. Zachowany w miejscowości kościół z połowy XV wieku jest fundacją Johanna II Schoenaicha. W miejscu dawnej warowni Schoenaichów wznosi się neogotycki zamek-pałac z przełomu XIX i XX wieku, z krzyżem maltańskim na wieży. Rezydencja wtopiona jest w założony w połowie XIX w. park krajobrazowy.
OLBRACHTÓW - wieś sołecka na południowy zachód od Żar przy trasie Żary - Przewóz. Olbrachtów związany jest z pierwszymi historycznie udokumentowanymi właścicielami Żar Dewinami: ojcem Urlykiem i synem Albrechtem (XIII w.). Założycielem wsi był Albrecht, od jego imienia osada także otrzymała swoją nazwę. Z Olbrachtowem związane jest życie i działalność dwóch pastorów: ojca Johanna Magnusa i syna Johanna Samuela Magnusa. Obaj byli kronikarzami i historykami.
SIENIAWA ŻARSKA - wieś sołecka na zachód od Żar przy trasie Żary - Trzebiel jest starą łużycką osadą, wzmiankowaną już w XIV wieku. Należała do Schoenaichów. Ozdobą tej wiekowej wsi jest gotycki kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, wzniesiony na początku XIV wieku z polnego kamienia.
MIROSTOWICE DOLNE - wieś sołecka na południowy zachód od Żar, której początki wiążą się z działalnością osadniczą żarskich Packów (XIV w.). Założycielem osady był Urlyk II Pack. Wczesnogotycki kościół z kamienia polnego pod wezwaniem św. Barbary, otoczony kamiennym murem, pełnił jednocześnie funkcję obiektu obronnego.
ZŁOTNIK - wieś sołecka na północny wschód od Żar jest zaliczana do najstarszych osad łużyckich na Ziemi Żarskiej. Po wojnie do Złotnika zostali przesiedleni górale czadeccy z Bukowiny. Wieś słynie z zespołów folklorystycznych "Sołoniec" i "Dolina Nowego Sołońca".