.

Informacje

Akcja edukacyjna „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”

  • 29-09-2023
Ilustracja do informacji: Akcja edukacyjna „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”
„Hazard? Nie daj się wciągnąć!” to akcja edukacyjna Krajowej Administracji Skarbowej skierowana do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych i wszystkich szkół ponadpodstawowych.

W ramach akcji chcemy pokazać:
 czym jest nielegalny hazard i jakie mogą być skutki uczestniczenia w takich grach
 zagrożenia wynikające z hazardu, w tym z pozornie bezpiecznych gier internetowych
 skutki uzależnień od hazardu
 
Naszym celem jest też uświadomienie rodziców, że jeśli dzieci grają hazardowo, to w dużej mierze wynika to z braku świadomości zagrożeń u dorosłych. Dzieci uczą się różnych zachowań właśnie od nich. Jeśli rodzic sam wie, czym jest hazard, to dziecko również będzie o tym wiedzieć.

Cel akcji i jej odbiorcy

Zajęcia prowadzone przez trenerów KAS mają przede wszystkim ostrzec młodzież przed niebezpieczeństwem jakie wiąże się z udziałem w nielegalnych grach hazardowych. Chcemy również zwrócić uwagę na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania przez dzieci i młodzież z gier komputerowych, takie jak uzależnienie czy wyizolowanie społeczne. Naszym celem jest też uświadomienie, że rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych wiąże się z ryzykiem uzależnienia od hazardu.
 
Akcja skierowana jest do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Jej odbiorcami są także rodzice i nauczyciele.

O akcji

Akcja edukacyjna o nielegalnym hazardzie wystartowała w 2018 r. pod nazwą „Hazard? Nie, dziękuję”. Początkowo była skierowana do młodzieży, studentów, rodziców i nauczycieli. Działania edukacyjne były realizowane przez wszystkie izby administracji skarbowych we współpracy z kuratoriami wojewódzkimi.
Aktualna, czwarta edycja akcji, realizowana jest pod hasłem „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” Celem kampanii jest uświadomienie młodych ludzi, ich rodziców i nauczycieli, że:
  • nielegalny hazard jest w Polsce zakazany
  • hazard jest niebezpieczny i potrafi zniszczyć życie rodzinne, sytuację finansową i zdrowie
  • osoby uzależnione podkreślają korzyści z hazardu i koncentrują się na możliwościach wygranych oraz pieniądzach
Przekaz kampanii koncentruje się na pokazaniu, że urządzanie gier hazardowych jest nielegalne i że można to zgłosić do KAS. Akcja ma przede wszystkim zwrócić uwagę na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier wśród dzieci i młodzieży, takie jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne. Chcemy też pokazać z jakim ryzykiem wiąże się rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych. 
W poprzednich edycjach akcji „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” zorganizowano ponad 4,8 tys. spotkań w prawie 2 tys. szkół. Wzięło w nich udział prawie 192 tys. uczniów.
Akcja edukacyjna KAS organizowana jest pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Wtyczka Facebook