Ogłoszenie o zamiarze bezpośredniego zawarcia umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego
- 02-12-2024
Ogłoszenie o zamiarze bezpośredniego zawarcia umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego
Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2778) Powiat Żarski ogłasza zamiar bezpośredniego zawarcia umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego.
1. Nazwa i adres organizatora:
Powiat Żarski Aleja Jana Pawła II 5, 68–200 Żary
2. Przewidywany tryb udzielenia zamówienia:
Bezpośrednie zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2778).
3. Określenie transportu oraz linii komunikacyjnych:
Transport drogowy – przewóz osób w ramach publicznego transportu zbiorowego na liniach komunikacyjnych:
1.
|
Żary – Trzebiel – Łęknica
|
2.
|
Żary – Niwica – Łęknica
|
3.
|
Żary – Jasień – Lubsko
|
4.
|
Żary – Lipsk Żarski – Lubsko
|
5.
|
Żary – Górka – Tuplice
|
6.
|
Lubsko – Lisia Góra – Tuplice
|
7.
|
Żary – Przewóz – Sobolice
|
8.
|
Żary – Przewóz, przez: Piotrów, Dąbrowa Łużycka
|
9.
|
Żary – Sobolice, przez: Przewóz - Potok
|
10.
|
Lubsko – Brody – Jasienica – Lubsko
|
11.
|
Lubsko – Zabłocie – Jasień – Lubsko
|
4. Przewidywana data bezpośredniego zawarcia umowy:
Grudzień 2025 r.
5. Przewidywany czas trwania umowy:
Od 1 stycznia 2026 do 31 grudnia 2026 r.
Umowa zostanie zawarta pod warunkiem zawarcia umowy przez organizatora z Wojewodą Lubuskim o dopłatę w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na podstawie ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 402).
6. Miejsce zamieszczenia ogłoszenia:
1) Biuletyn Informacji Publicznej https://bip.wrota.lubuskie.pl/spzary/
2) tablica główna w budynku Starostwa Powiatowego w Żarach
3) strona internetowa https://www.powiatzary.pl/
Chcesz pozbyć się kretów i innych gryzoni? UWAŻAJ! Możesz się zatruć lub stracić życie!
- 26-11-2024
W ostatnim czasie doszło do kilku tragicznych wydarzeń w związku z użyciem, przez osoby nieupoważnione, środków zakupionych do likwidacji szkodników oraz gryzoni.
Chodzi o preparat na bazie fosforku glinu, który w połączeniu z parą wodną znajdującą się w powietrzu lub glebie, emituje zabójczy fosforowodór.
Nie zdajemy sobie sprawy, że użycie takiego preparatu lub przechowywanie otwartego w pobliżu przebywania ludzi czy zwierząt powoduje wydzielanie trującego gazu. Kilka wdechów może spowodować niewydolność oddechową, a następnie obrzęk płuc. W konsekwencji może dojść do uszkodzenia mięśnia sercowego, układu nerwowego, nerek, wątroby, a nawet śmierci.
PIORiN przypomina, kto może nabyć środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkownika profesjonalnego. Wyłącznie osoby, które ukończyły szkolenie i posiadają aktualne zaświadczenie:
- w zakresie stosowania środków ochrony roślin;
- w zakresie doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin;
- w zakresie integrowanej produkcji ochrony roślin.
Zaświadczenie ważne jest przez 5 lat i należy przy zakupie okazać je sprzedającemu.
Natomiast środki do wykonywania zabiegu fumigacji oparte na fosforku glinu tylko i WYŁĄCZNIE osoby, które ukończyły szkolenie ze stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji!
W razie jakichkolwiek pytań, czy wątpliwości prosimy o kontakt z Oddziałem WIORiN w Lubsku ul. 3-go Maja 3, 68-300 Lubsko (tel. 694 494 339 lub 693 494 918 )
Podstawa prawna: Ustawa o środkach ochrony roślin z dnia 8 marca 2013 r. (Dz. U. 2024 poz 630).
Wykaz placówek pomocy dla osób w kryzysie bezdomności na terenie województwa lubuskiego
- 18-11-2024
Fundacja Przedsiębiorczość zaprasza na bezpłatne szkolenie "Wsparcie rozwoju demokracji – Ty w samorządzie – II edycja!"
- 07-11-2024
Fundacja “Przedsiębiorczość” zaprasza mieszkańców woj. lubuskiego na bezpłatne szkolenie w ramach zadania publicznego pn. „Lubuskie Obywatelskie Inicjatywy Młodzieżowe” w obszarze działań promocyjnych, wpływających na aktywizację młodzieży do realizacji zadań publicznych, tytuł projektu „Wsparcie rozwoju demokracji – Ty w samorządzie – II edycja !”
Termin: 26.11.2024 r. w godz. 09:00-15:00
Miejsce: Fundacja Przedsiębiorczość, ul. Mieszka I 13, Żary
Miejsce: Fundacja Przedsiębiorczość, ul. Mieszka I 13, Żary
Projekt ma na celu podniesienia poziomu wiedzy z zakresu funkcjonowania samorządu, zwiększenia zainteresowania i zaangażowania młodych ludzi w sprawy publiczne na poziomie lokalnym, jako element wspomagający rozwój demokracji oraz promocję zasad demokratycznych obowiązujących w państwie prawa.
Pozyskaj wiedzę z zakresu zasad funkcjonowania samorządu terytorialnego, podstawowych praw i obowiązków radnego, etyki zawodowej, a także wystąpień publicznych.
Masz pomysł na lepsze jutro, wykorzystaj ten czas, zaangażuj się w sprawy publiczne na poziomie lokalnym, rozwijaj dialog pomiędzy przedstawicielami władz, a młodzieżą. Podnieś swoje kompetencje i wiedzę, a także zwiększ świadomość w zakresie państwa prawa oraz zaangażowania w działania służące rozwojowi społeczności lokalnej.
Kompetencje zdobyte podczas szkolenia, pozwolą uczestnikom ubiegać się w przyszłości o mandat świadomego radnego, posła czy senatora.
* Zwiększ swoją aktywność i zaangażuj się w sprawy publiczne
* Zyskaj większą świadomość obywatelską
* Bądź inspiracją dla INNYCH
* Realizuj swoje pomysły lokalnie
* Buduj relacje między samorządem, a młodymi obywatelami
* Dokonuj świadomych wyborów
ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ
Zapisy:
tel. 577 750 800
e-mail: szuscicka @ fundacja. zary. pl
Na zgłoszenia czekamy do 15 listopada 2024r.
Projekt współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze w ramach zadania publicznego pn. „Lubuskie Obywatelskie Inicjatywy Młodzieżowe” w obszarze działań promocyjnych, wpływających na aktywizację młodzieży do realizacji zadań publicznych, tytuł projektu „Wsparcie rozwoju demokracji – Ty w samorządzie – II edycja !”
Wniosek o świadczenie interwencyjne przeznaczone na wsparcie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy poszkodowanego w wyniku powodzi (wniosek RSI).
- 09-10-2024
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i zostałeś poszkodowany w wyniku powodzi, możesz złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne. Jego celem jest wsparcie przedsiębiorców w dalszym prowadzeniu działalności [1].
Możesz otrzymać świadczenie jeśli jesteś przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców [2] oraz prowadziłeś działalność 16 września 2024 r. [3].
Pomocą mogą być więc objęte zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w tym wspólnicy spółek cywilnych, jak i osoby prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobą prawną, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną.
Wniosek o świadczenie interwencyjne można złożyć od 5 października 2024 r. do 16 marca 2025 r. [4] w formie:
- elektronicznej na swoim profilu na PUE/eZUS jako pismo ogólne POG, do którego dołączasz wniosek o świadczenie interwencyjne,
- papierowej w każdej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym albo przesłać go pocztą.
Jeśli nie masz dostępu do internetu lub potrzebujesz wsparcia przy wypełnianiu wniosku, możesz skorzystać z pomocy naszych pracowników ZUS w dowolnej placówce oraz w punktach mobilnych. Wniosek może również złożyć w Twoim imieniu Twój pełnomocnik, jeśli posiada do tego umocowanie.
Wniosek w formie interaktywnego formularza, instrukcję jego wypełnienia oraz informacje dotyczące warunków, które musisz spełnić, by otrzymać świadczenie znajdziesz na stronie www.zus.pl w zakładce Pomoc dla powodzian.
Podstawa prawna
[1] Ustawa z dnia 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1473).
[2] Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2024 r. poz. 236 z późn. zm.).
[3] Czyli na dzień wydania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie (Dz.U. poz. 1371).
[4] Czyli w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie (Dz.U. poz. 1371).
Dodatek z PFRON do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora
- 09-10-2024
Komu przysługuje dofinansowanie?
Osobie posiadającej orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (w przypadku osób do 16 roku życia - orzeczenie o niepełnosprawności), która korzysta z koncentratora tlenu lub respiratora w ramach świadczenia udzielanego przez ośrodek domowego leczenia tlenem lub ośrodek wentylacji domowej. tj. pod opieką zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie lub pod opieką poradni/ośrodka/ zespołu domowego leczenia tlenem.
Kampania społeczna WILCZY BILET
- 26-08-2024
Pomysłodawcami kampanii społecznej „Wilczy bilet” są: Beata Krupianik - działaczka społeczna na rzecz zwierząt, prezeska fundacji „Karuna”, Dorota Sumińska - weterynarz, propagatorka dobrego traktowania zwierząt oraz Rafał Przybył - burmistrz miasta Wieruszów, społecznik.
Spot wyświetli się po kliknięcu na zdjęcie poniżej.
Informacja o projekcie "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie"
- 24-07-2024
Instrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
Umowa dotyczy powierzenia KARR S.A. oraz DAWG Sp z o.o. zarządzania środkami Funduszu Szczegółowego w ramach Instrumentu Finansowego „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” (Działania 04.01 Europejskie pożyczki na samozatrudnienie w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus).
Celem Projektu jest zapewnienie wsparcia finansowego, szkoleniowego i doradczego dla osób planujących podjęcie działalności gospodarczej na obszarze województwa dolnośląskiego oraz lubuskiego.
DLA KOGO?
O pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej mogą ubiegać się:
- bezrobotni;
- poszukujący pracy, niezatrudnieni i niewykonujący innej pracy zarobkowej;
- studenci ostatniego roku studiów, niezatrudnieni i niewykonujący innej pracy zarobkowej;
- poszukujący pracy opiekunowie osób z niepełnosprawnością;
- poszukujący pracy, których średniomiesięczne przychody z okresu ostatnich trzech miesięcy przed miesiącem złożenia wniosku o pożyczkę nie przekraczały przeciętnego wynagrodzenia;
oraz
- Osoby, które nie prowadziły działalności gospodarczej i nie pozostawały w okresie zawieszenia wykonywania tej działalności w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku.
PRZEZNACZENIE
- zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, materiałów, towarów i usług, infrastruktury, środków transportu niezbędnych do rozpoczęcia działalności;
- koszty stałe związane z prowadzeniem działalności do 6 miesięcy od jej podjęcia (np. czynsz, opłaty za wynajem lokalu).
WARUNKI POŻYCZKI
Zakres kwotowy:
- Jednostkowa wartość pożyczki nie może przekroczyć 20-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu podpisania umowy z pożyczkobiorcą.
Maksymalny okres spłaty:
- 84 miesiące, możliwość karencji 12 miesięcy (nie wydłuża okresu kredytowania)
Oprocentowanie:
- 0,1 stopy redyskonta weksli NBP - 0,58%dla pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu żłobka lub klubu dziecięcego z miejscami integracyjnymi lub polegającej na świadczeniu usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, w tym usług mobilnych oraz dla poszukujących pracy opiekunów osób z niepełnosprawnościami;
- 0,25 stopy redyskonta weksli NBP - 1,45%dla pozostałych osób.
Zabezpieczenie
- Zabezpieczenie – obligatoryjnie weksel in blanco i poręczenie dwóch osób fizycznych (
wiek osoby fizycznej poręczającej spłatę pożyczki nie może przekroczyć 70 lat na dzień złożenia wniosku);
- Inne zabezpieczenie tj. hipoteka, zabezpieczenie rzeczowe, gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa, poręczenie przez jedną osobę prawną lub fizyczną ustalane są indywidualnie.
Umorzenie
Pożyczka na samozatrudnienie podlega jednorazowo umorzeniu w części równej 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, przyjmowanego w wysokości obowiązującej w dniu zawarcia umowy pożyczki, jednak nie wyższej niż 50% wartości pożyczki, na wniosek pożyczkobiorcy.
Z umorzenia mogą skorzystać wyłącznie osoby bezrobotne lub opiekunowie osób z niepełnosprawnością.
WYKLUCZENIA
Środki z pożyczki NIE MOGĄ być przeznaczone na:
- finansowanie kosztów osobowych;
- finansowanie zakupu gruntu niezabudowanego;
- zakup od współmałżonka, osób pozostających z wnioskodawcą we wspólnym gospodarstwie domowym oraz od najbliższych członków rodziny, tj. rodziców, dziadków, dzieci, rodzeństwa lub przejęcie działalności gospodarczej od współmałżonka oraz najbliższego członka rodziny wnioskodawcy, poprzez jednoczesne odkupienie środków trwałych i obrotowych oraz prowadzenie działalności o tym samym profilu i w tym samym miejscu;
- zakup środka transportu przeznaczonego do transportu drogowego towarów oraz elementów z nim związanych – w przypadku, gdy działalność gospodarcza będzie dotyczyć drogowego transportu towarów.
SPOSÓB ZŁOŻENIA WNIOSKU
- Oryginały dokumentów dostarczane osobiście lub przesyłką pocztową
- Dokumenty z podpisem kwalifikowanym pocztą elektroniczną
- Dokumenty podpisane i dostarczone przez platformę ePUAP
WYKAZ PLACÓWEK
Wykaz placówek Partnerów Finansujących:
- Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. 1 Maja 27 58-500 Jelenia Góra
- Fundacja Przedsiębiorczość (placówka KARR S.A.) Mieszka I nr 13 68-200 Żary
- PPH PARTNER Spółka Cywilna Justyna Dolczewska, Damian Dolczewski (placówka KARR S.A.) Zacisze 5 65-775 Zielona Góra
- Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o. aleja Kasztanowa 3A – 5 53-125 Wrocław
SZKOLENIA I DORADZTWO
Doradztwo i szkolenia w ramach Instrumentu Finansowego Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie dostępne są dla:
- osób ubiegających się o pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej
- osób, które uzyskały już pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej.
Pożyczkobiorca może skorzystać z usług szkoleniowych i doradczych w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej.
Uzyskanie doradztwa i szkoleń przez pożyczkobiorcę stanowi pomoc de minimis. Pożyczkobiorcy dodatkowo są zobowiązani do wypełnienia karty doradztwa/szkolenia oraz karty oceny doradcy/szkolenia.
Zakres szkoleń:
Moduł I
- Identyfikacja podstawowych pojęć, np. przedsiębiorstwo, przedsiębiorca, przedsiębiorczość, itp. – identyfikacja własnego pomysłu na biznes.
- Zapoznanie z podstawowymi aktami prawnymi regulującymi podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej (Kodeks Pracy, RODO, Konstytucja dla Biznesu).
- Zapoznanie z procedurami i dokumentami potrzebnymi do założenia działalności gospodarczej (CEIDG – wypełnianie druków, PKD, itp.).
Moduł II
- Prawo podatkowe (Polski Ład), rodzaje podatków, wybór formy opodatkowania „mojego” biznesu oraz ćwiczenia związane z obliczaniem podatków oraz innych obciążeń.
- Prawo autorskie.
- Przechowywanie i usuwanie danych.
Moduł III
- Formy organizacyjno-prawne przedsiębiorstw – ćwiczenia wybór formy organizacyjno-prawnej „mojego” przedsiębiorstwa.
- Analiza ryzyk – identyfikacja pojęciowa oraz analiza ryzyka „mojego” przedsięwzięcia, konkurencja.
- Człowiek przedsiębiorczy – główne cechy osobowościowe – autodiagnoza.
Moduł IV
- Reklama i promocja
- Pozyskanie i obsługa klienta
- Negocjacje biznesowe
- Radzenie sobie ze stresem i konfliktem
Przebieg szkolenia będzie należycie dokumentowany poprzez kartę szkolenia, która stanowi załącznik do dokumentacji projektowej.
Pożyczkodawca jest uprawniony do odmowy świadczenia usług doradztwa w przypadku wyczerpania środków przeznaczonych na ich realizację.
Poszukiwani właściciele pojazdów
- 03-07-2024
Starosta Powiatu Żarskiego, będący organem właściwym w sprawach usuwania pojazdów usuniętych z drogi w trybie art.130a ustawy Prawo o ruchu drogowym, poszukuje właścicieli samochodów osobowych.
Poszukiwany właściciel pojazdu
- 20-06-2024
Starosta Powiatu Żarskiego, będący organem właściwym w sprawach usuwania pojazdów usuniętych z drogi w trybie art.130a ustawy Prawo o ruchu drogowym, poszukuje właściciela samochodu osobowego.