MIASTO ŻARY

INFO GDZIE SPĘDZIĆ WOLNY CZAS ZAMEK
I PAŁAC
PARK
PRZYPAŁACOWY
FORTYFIKACJE
FABRYKA
PORCELANY
TELEMANN
W ŻARACH
KOŚCIOŁY
I KAPLICE
KOŚCIÓŁ
FARNY
 

 

 

 

 

 

 

 
Kultura i historia
W każdą pierwszą sobotę miesiąca odbywają się na żarskim rynku i deptaku Targi Staroci. W Gabinecie Historii Miasta można obejrzeć makietę średniowiecznego miasta Żary, stare dokumenty, mapy i inne zachowane przedmioty związane z miastem oraz podziwiać porcelanę z żarskiej fabryki porcelany Carstensa.
Salon Wystaw Artystycznych to miejsce, w którym prezentowane jest malarstwo, grafika, rzeźba oraz fotografia autorstwa lokalnych artystów i nie tylko. Każdego roku wystawiane są tutaj prace konkursowe wyłonione przez jury w wojewódzkim konkursie plastyki „Salon jesienny", Wojewódzkim Konkursie Tkaniny Artystycznej oraz Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym i Krajowym Salonie Fotografii Artystycznej. Przy salonie mieści się Punkt Informacji i Doradztwa Gospodarczego.
 


Aktywny wypoczynek w mieście
Kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy w Żarach przy ul. Telemanna tworzą:
- Kryta pływalnia „Wodnik" z saunami i siłownią,
- Kręgielnia „Pod Papugami",
- Centrum "Amber" z krytym lodowiskiem, jaskinią solną, wellness & spa i restauracją.

 


W pobliżu tego kompleksu w parku przy ul. Paderewskiego znajduje się boisko do piłki nożnej i boisko wielofunkcyjne "ORLIK 2012", boisko do "beach sockera" oraz korty tenisowe.
Park przypałacowy przylegający bezpośrednio do starówki z pięknymi alejkami, pawilonem muzycznym, fontanną oraz placem zabaw zachęca mieszkańców i turystów do chwili wytchnienia i odpoczynku.
W żarskim parku niedaleko pawilonu muzycznego można rozegrać partię szachów wielkoformatowych.
W porze letniej często odbywają się tu różne imprezy i koncerty.
 


Aktywny wypoczynek w okolicy
Zielony Las znajduje się na Wzniesieniach Żarskich, na południe od centrum Żar. Najwyższy punkt Zielonego Lasu to wzniesienie o wysokości 227 m n.p.m. zwane Górą Żarską. Jest to jednocześnie najwyższy punkt województwa lubuskiego. To doskonałe miejsce na spacery, wycieczki rowerowe i grzybobranie.
Park Mużakowski (oddalony od Żar o ok. 30 km) jest jedynym parkiem w Polsce wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rozciąga się on po obu stronach granicy polsko-niemieckiej w okolicach miasta Łęknica.
 


Imprezy cykliczne
„Łużycka Wystawa Gospodarcza" to targi dla polskich i niemieckich przedsiębiorców. Wystawa odbywa się zawsze w czerwcu i umożliwia prezentacje firm oraz pomaga w nawiązywaniu współpracy transgranicznej.
„Dni Żar" święto miasta odbywające się w pierwszy weekend czerwca obfituje w wiele koncertów plenerowych oraz innych atrakcji. W imprezach organizowanych z okazji „święta miasta" aktywnie uczestniczą przedstawiciele miast partnerskich.
W Żarach odbywa się również Memoriał skoku o tyczce im. Tadeusza Ślusarskiego. Złoty medalista olimpijski Tadeusz Ślusarski urodził się w Żarach i spędził tu wczesne lata swojego życia.
„Wielkie Bałakanie" to Ogólnopolski Festiwal Polszczyzny i Pieśni Kresowej. Ten dwudniowy festiwal, odbywający się w czerwcu, organizowany jest przez Kresowe Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich w Żarach.

 


Międzynarodowy Śląski Festiwal Muzyczny „Eurosilesia" (kwiecień) oraz Festiwal Muzyki Wiedeńskiej (październik) to festiwale muzyki klasycznej organizowane przez Żarski Dom Kultury. Ponadto Szkoła Muzyczna im. G.P. Telemanna w Żarach organizuje w grudniu Festiwale Telemannowskie.
Na wrześniowym Jarmarku Miodu i Wina prezentują się lokalni pszczelarze, winiarze oraz inni rzemieślnicy i artyści.
„Międzynarodowe Plenerowe Spotkania ze Sztuką" to kilkudniowa impreza kulturalna, w której skład wchodzi: Międzynarodowy Plener Malarstwa i Rzeźby, Międzynarodowe Warsztaty Muzyczne Młodzieżowych Orkiestr Dętych, Warsztaty tańca, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, Akcja fotograficzna „24 sierpnia ...w Żarach". Imprezy te odbywają się zawsze w sierpniu.

© Urząd Miejski w Żarach

 

fot. Andrzej Buczyński

 
INFO GDZIE SPĘDZIĆ WOLNY CZAS ZAMEK
I PAŁAC
PARK
PRZYPAŁACOWY
FORTYFIKACJE
FABRYKA
PORCELANY
TELEMANN
W ŻARACH
KOŚCIOŁY
I KAPLICE
KOŚCIÓŁ
FARNY