Jarmark Powiatu Żarskiego

 • 03-07-2017
Ilustracja do informacji: Jarmark Powiatu Żarskiego
1 lipca 2017 r. na Starówce w Lubsku odbył się Jarmark Powiatu Żarskiego – impreza towarzysząca XXV Jubileuszowym Lubuskim Prezentacjom Wokalnym Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski. Organizatorem wydarzenia był Starosta Żarski Janusz Dudojć, który wraz z zaproszonymi gośćmi: Panią Joanną Brodzik – Prezesem Zarządu Fundacji „Opiekun Serca”, Panem Lechem Krychowskim – Kawalerem Orderu Uśmiechu i Dyrektorem Festiwalu oraz Przewodniczącą Rady Powiatu Żarskiego Panią Heleną Sagasz – uroczyście otworzył Jarmark.
 
Popis kucharskich umiejętności zaprezentowali uczniowie kierunków gastronomicznych. Na obficie zastawionych i zaopatrzonych stoiskach można było spróbować pasztecików ze szpinakiem wypieczonych w Ośrodku dla Dzieci z Wadami Słuchu i Mowy w Żarach, zjeść pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym bądź naleśnika na słodko lub wytrwanie, które serwowali młodzi adepci sztuki kulinarnej uczący się w Zespole Szkół Technicznych w Lubsku oraz skosztować pysznych wypieków stworzonych przez podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubsku. Nie zabrakło również specjałów z wielkiej patelni: pieczonej kiełbaski i ziemniaczków – które przygotowali mistrzowie kucharscy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach.
 
Stowarzyszenie Edukacja i Technika działające przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach zadbało o miłośników Gwiezdnych Wojen, na których czekała szczególna niespodzianka –  ubrany w charakterystyczny biały pancerz Szturmowiec, przebywający po ciemnej stronie mocy Lord Varder oraz spowity w czarne szaty Kylo Ren. Nie zabrakło konkursów wiedzy o Gwiezdnych Wojnach ze wspaniałymi nagrodami, pojedynków na miecze świetlne oraz wystawy hełmów i figurek postaci kultowej serii. Ci, którym słuchanie o przestworzach nie wystarczało mogli spróbować swoich sił na specjalnie przygotowanej ściance wspinaczkowej – zabezpieczanej przez nauczycieli z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach i przy okazji zapoznać się z bogatą ofertą kursów i szkoleń oferowaną przez jednostkę.
 
Wielką popularnością cieszyły się stoiska fryzjerskie, na których pleciono kolorowe, wakacyjne warkoczyki oraz układano wymyślne fryzury. W ten sposób umiejętności zdobyte w trakcie kurów i szkoleń pokazały przyszłe fryzjerki z Zespołu Szkół Budowalnych w Żarach oraz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach. Odwiedzających nie brakowało w punktach malowania twarzy oraz na stoisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku, gdzie sprzedawano ręcznie robioną biżuterię, wykonywano makijaże wieczorowe oraz malowano paznokcie.
 
Wystawcy w sposób szczególny zadbali o najmłodszych uczestników Jarmarku Powiatu Żarskiego. Przygotowano dla dzieci szereg bardzo ciekawych atrakcji, które zapewniły dobrą rozrywkę na długie godziny: wymyślne gry i zabawy oraz pokaz składania komputera zaproponowali animatorzy z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach, o naukę robienia biżuterii zadbała delegacja z Zespołu Szkół Specjalnych w Żarach, bogato wyposażone punkty z stoiskami do malowania i zabawy były domeną Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Powiatu Żarskiego, Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z Środowiskowym Domem Samopomocy w Lubsku oraz Powiatowych Domów Dziecka  w Lubsku i w Żarach. Chętni mogli spróbować swoich sił w garncarstwie oraz w puszczaniu wielkich baniek mydlanych, czyli atrakcji przygotowanych przez nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubsku.
 
Wystawy przygotowane przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Żarach, Dom Pomocy Społecznej w Miłowicach oraz Dom Pomocy Społecznej w Lubsku zaskakiwały różnorodnością i pięknem prezentowanego rękodzieła. Na stoiskach nie zabrakło ręcznie tkanych gobelinów, uroczych kotów wykonanych techniką decoupage czy obrazów malowanych farbami olejnymi. Jarmark Powiatu Żarskiego był również okazją do tańców integracyjnych, w których – obok animatorów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubsku i odwiedzających - chętnie uczestniczył Starosta Janusz Dudojć oraz Dyrektor Elżbieta Maćko.
 
Imprezę, którą zorganizował Starosta Żarski Janusz Dudojć, odwiedziły setki mieszkańców Lubska, okolicznych miejscowości oraz gości z całej Polski i z zagranicy. Dziękujemy Wam, że byliście z nami w tym dniu i że tak chętnie uczestniczyliście w atrakcjach, które dla was przygotowaliśmy.
 
Jarmark Powiatu Żarskiego to tłum uśmiechniętych i szczęśliwych odwiedzających, ale również ciężka praca i trudne zadanie organizacyjne.  Składamy szczególne podziękowania: Panu Lechowi Krychowskiego oraz Pani Joannie Brodzik – za pomysł, za serce i dobroć, którą otaczacie najbardziej potrzebujących; Panu Radosławowi Brodzikowi oraz Pani Karolinie Konopko - za uśmiech, wytrwałość i energię w informowaniu o tym, co dzieje się na Jarmarku, Pani Dyrektor Elżbiecie Maćko – za szczególne zaangażowanie, moc pozytywnej energii oraz niezwykłe zdolności organizacyjne; Dyrektorom, Nauczycielom, Uczniom, Animatorom oraz Wolontariuszom z: Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach, Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z Środowiskowym Domem Samopomocy w Lubsku, Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych Powiatu Żarskiego wraz z Lubuskim Ruchem na rzecz Kobie i Rodzin „Żar”, Domu Pomocy Społecznej w Lubsku, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubsku, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żarach, Zespołu Szkół Specjalnych w Żarach, Domu Pomocy Społecznej w Miłowicach, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach, Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku, Powiatowego  Domu Dziecka w Żarach oraz Powiatowego Domu Dziecka w Lubsku, Zespołu Szkół Budowalnych w Żarach, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach, Ośrodka dla Dzieci z Wadami Słuchu i Mowy w Żarach, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Stowarzyszenia Edukacja i Technika w Żarach – bez Was, Waszej pracy, Waszych pomysłów, chęci i uśmiechu – Jarmark Powiatu Żarskiego by się nie udał.  Serdecznie dziękujemy!
 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

133Galeria zdjęć: 2017 07 01 - Jarmark Powiatu Żarskiego

Pierwsza oficjalna wizyta u nowo wybranej Prezes Szpitala Na Wyspie Sp. z o.o. Jolanty Dankiewicz

 • 29-06-2017
Ilustracja do informacji: Pierwsza oficjalna wizyta u nowo wybranej Prezes Szpitala Na Wyspie Sp. z o.o. Jolanty Dankiewicz
28 czerwca 2017 r. Starosta Żarski Janusz Dudojć odwiedził nowo wybraną Prezes Szpitala Na Wyspie Sp. z o.o. Panią Jolantę Dankiewicz, której wręczył upominek – bociana - symbol szczęścia, płodności oraz mądrości.
 
Od stuleci wierzono, że bocianie gniazdo uwite na dachu domu zwiastuje dobrobyt i ochronę, a same bociany przynoszą dzieci. Wręczając podarunek, Starosta Janusz Dudojć nawiązał tym samym do symboliki bociana: życzył Pani Prezes – dobrobytu i wielu zdrowych dzieci urodzonych na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym powiatowego Szpitala Na Wyspie. Starosta wyraził nadzieję, że zaufanie którym została Pani Prezes obdarzona będzie stale dodawało Jej odwagi i wytrwałości w wypełnianiu powierzonego zadania, motywowało do aktywnej pracy i podejmowania ambitnych zadań.
czytaj dalej

I etap termomodernizacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubsku dobiega końca!

 • 28-06-2017
Ilustracja do informacji: I etap termomodernizacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubsku dobiega końca!
Prace realizowane w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lubsku przyczynią się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię cieplną budynku, a co za tym idzie obniżenia kosztów jego utrzymania. Dzięki przeprowadzonej inwestycji Ośrodek, oprócz poprawy właściwości termicznych, uzyskał piękny wygląd.
 
Termomodernizacja budynku obejmuje:
 
I etap: ocieplenie ścian i dachu wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej – koszt 507 953,25 zł, prace wykonuje firma KREATOR  Edyta Tomczyk z Żar
 
II etap: przebudowa kotłowni i instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem kolektorów słonecznych – koszt 327 256,17 zł, prace wykonuje firma TOP Instal Mariusz Wiśniewski z Chodzieży
 
III etap: wymiana opraw oświetleniowych na energooszczędne typu LED – koszt 92 642,41 zł, prace wykonuje firma Instalacje Elektryczne Andrzej Szobert z Żar
 
Całkowita wartość projektu wynosi ponad 1 mln 270 tyś. zł.
Termin wykonania od 10.04.2017 r. do 30.10.2017 r.
czytaj dalej

Wręczenie odznaczeń honorowych " Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia"

 • 22-06-2017
Ilustracja do informacji: Wręczenie odznaczeń honorowych " Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia"
21 czerwca 2017 roku w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń honorowych „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”.  Odznaki, legitymacje oraz kwiaty wręczali Starosta Żarski Janusz Dudojć, Wicestarosta Małgorzata Issel oraz Prezes Zarządu Szpitala Na Wyspie Sp. z o.o. Wiesław Olszański.
Na wniosek Prezesa Zarządu Szpitala Na Wyspie Sp. z o.o. Wiesława Olszańskiego przy akceptacji Starosty Janusza Dudojcia odznaczenia przyznano 44 zasłużonym pracownikom medycznym powiatowego Szpitala Na Wyspie. Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia” stanowi najwyższe odznaczenie resortowe przyznawane przez Ministra Zdrowia za wybitne osiągnięcia na rzecz systemu opieki zdrowotnej i profesjonalne podejście do pracy na rzecz zdrowia pacjentów.
Wyróżnienia otrzymali:
Adamska Danuta
Banaszyńska Maria
Boczar Grażyna
Dendewicz Jadwiga
Dwornicki Zygmunt
Dyllong-Sienkowiec Marzena
Dzięcioł Jadwiga
Gała Kazimiera
Goebel Kazimierz
Hercik Bogusław
Jończyk Anna
Józieńko Janina
Kamińska Krystyna
Kazimierowska Donata
Kliszczak - Zys Bożena
Konrad Elżbieta
Krzyśków Barbara
Majorek – Otocka Danuta
Maksylewicz Mariola
Matuszewska Zuzanna
Miller Maria
Miśkiewicz Bogumiła
Niemców Elżbieta
Niżyńska Janina
Oleksyk Julian
Pyrkowska Dorota
Rokicka Jolanta
Rosiak Małgorzata
Rutkowska Ewa
Sarnecki Wiesław
Senyk Małgorzata
Skindzier Izabela
Słupska Jolanta
Sobańska Anna
Spacjer Jolanta
Stadnik Zofia
Staniek Grażyna
Szmelter Stanisław
Szostek Halina
Szynkarzyński Andrzej
Wojciechowska Małgorzata
Wolf Teresa
Woźniak  Agata
Zaremba Danuta
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

44Galeria zdjęć: 2017 06 21 - Wręczenia odznaczeń honorowych „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”

Powiat Żarski stawia na ekologię!

 • 22-06-2017
Ilustracja do informacji: Powiat Żarski stawia na ekologię!
Zakończyła się przebudowa kotłowni na paliwo gazowe wraz z wymianą instalacji c.o. i montażem kolektorów słonecznych do podgrzewania wody w budynku szpitalnym i filii DPS Lubsko
 
Wartość inwestycji - 438 739 ,40 zł
 
Wykonawcą prac była firma INSTAL- MAT- BUD Mateusz Woźniak, Grodzisko 1C, 64-113 Osieczna
czytaj dalej

Turniej U12 w Mini Koszykówce o Puchar Starosty Żarskiego

 • 19-06-2017
Ilustracja do informacji: Turniej U12 w Mini Koszykówce o Puchar Starosty Żarskiego
17 czerwca 2017 r. w sali Gimnazjum nr 3 w Żarach odbył się Turniej U12 Mini Koszykówki o Puchar Starosty Żarskiego. W zawodach udział wzięły cztery drużyny: SKM Zastal Zielona Góra, Nickiel BA Poznań, King BC Szczecin oraz UKS Chromik Żary. Nagrody młodym adeptom koszykówki wręczała Wicestarosta Powiatu Żarskiego Małgorzata Issel.
 
Pierwsze miejsce, wygrywając wszystkie mecze, zajęła drużyna gospodarzy, drugie - drużyna z Poznania, a odpowiednio 3 i 4 miejsce zajęły drużyny z Zielonej Góry i Szczecina.
 
Podczas turnieju zostały również rozegrane 2 konkursy: zwycięzcą konkursu rzutu za 3 pkt okazał się Oskar Szydlik z Poznania, zaś w konkurencji Skills Challenge najlepszym czasem popisał się Kacper Mysiorek, którego również okrzyknięto MVP Turnieju.
Każda drużyna otrzymała puchary oraz unikatowe kalendarze NBA.
 
Wyniki meczów :
UKS Chromik Żary - SKM Zastal Zielona Góra - 77:30
King BC Szczecin - Nickel BA Poznań - 32:80
UKS Chromik - King BC Szczecin 86:25
SKM Zastal Zielona Góra - Nickel BA Poznań - 43:66
UKS Chromik Żary - Nickel BA Poznań - 58-41
King BC Szczecin - SKM Zastal Zielona Góra - 44:50
czytaj dalej

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lubsku pięknieje w oczach!

 • 14-06-2017
Ilustracja do informacji: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lubsku pięknieje w oczach!

14 czerwca 2017 r. rozpoczął się kolejny etap termomodernizacji budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubsku, na który Powiat Żarski otrzymał dofinansowanie z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.
Realizacja projektu przyczyni się znacznie do poprawy warunków w Ośrodku, doprowadzi do zmniejszenia kosztów jego eksploatacji oraz zadba o środowisko naturalne.
  
Termomodernizacja budynku obejmuje:
I etap: ocieplenie ścian i dachu wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej – koszt 507 953,25 zł, prace wykonuje firma KREATOR  Edyta Tomczyk z Żar
II etap: przebudowa kotłowni i instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem kolektorów słonecznych – koszt 327 256,17 zł, prace wykonuje firma TOP Instal Mariusz Wiśniewski z Chodzieży
III etap: wymiana opraw oświetleniowych na energooszczędne typu LED – koszt 92 642,41 zł, prace wykonuje firma Instalacje Elektryczne Andrzej Szobert z Żar 
 
Całkowita wartość projektu wynosi ponad 1 mln 270 tyś. zł.
Termin wykonania od 10.04.2017 r. do 30.10.2017 r.
 
czytaj dalej

Poszukiwanie miedzi i srebra w Sieniawie Żarskiej

 • 14-06-2017
Ilustracja do informacji: Poszukiwanie miedzi i srebra w Sieniawie Żarskiej
13 czerwca 2017 r. Starosta Żarski Janusz Dudojć wraz z Radnymi Rady Powiatu Żarskiego wzięli udział w spotkaniu na placu wiertni w Sieniawie Żarskiej. Organizatorem spotkania była Spółka Amarante Investments realizująca kolejne odwierty poszukiwawcze miedzi i srebra na terenie południowo-zachodniej części Polski, w tym województwa lubskiego.
Uczestnicy spotkania zostali oprowadzeni po terenie robót, dowiedzieli się na czym polegają wykonywane przez Inwestora prace geologiczne oraz zostali zapoznani z technicznymi aspektami prac wiertniczych. 
czytaj dalej

Międzynarodowe Zawody Wędkarskie o Puchar Starosty Żarskiego

 • 14-06-2017
Ilustracja do informacji: Międzynarodowe Zawody Wędkarskie o Puchar Starosty Żarskiego
10 czerwca 2017 r. na zalewie „Karaś” w Lubsku odbyły się po raz trzeci Międzynarodowe Zawody Wędkarskie o Puchar Starosty Żarskiego. Inicjatorem międzynarodowego współzawodnictwa młodzieży był Starosta Żarski pan Janusz Dudojć. 
 
W zawodach uczestniczyła młodzież z zaprzyjaźnionej Guttenberg Oberschule w Forst – 13 osób - pod opieką kolegów z Anglerverein Forst Nord e.V. oraz młodzież ze Szkółki Wędkarskiej Koła Polskiego Związku Wędkarskiego  nr 1 w Lubsku – 8 osób.
 
Zawodnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach:
 - wędkarskiej  - spławikowe zawody wędkarskie,
 - sprawnościowej - rzut piłeczką tenisową do tarczy Arenberga. Klasyfikacja końcowa wynikała z sumy punktów uzyskanych w poszczególnych konkurencjach.
 
Najlepsze wyniki uzyskali:
 - w ekipie gości
1. Erikson Selimovic,
2. Singh Robin,
3.  Julius Blossey;
- w drużynie gospodarzy
1. Oskar Bojkowski,
2. Marcin Ksiuk,
3. Krzysztof Ksiuk.
 
Drużynowo lepszy wynik uzyskała Szkółka Wędkarska koła PZW nr 1 w Lubsku. Zwycięzcy otrzymali okazałe puchary ufundowane przez Powiat Żarski.
 
Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
czytaj dalej

Absolutorium dla Zarządu Powiatu Żarskiego udzielone!

 • 13-06-2017
Ilustracja do informacji: Absolutorium dla Zarządu Powiatu Żarskiego udzielone!
13 czerwca 2017 r. w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyła się XXIX sesja Rady Powiatu Żarskiego.
Przed rozpoczęciem obrad Starosta Żarski Janusz Dudojć oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Żarskiego Helena Sagasz pogratulowali Alicji Czerniawskiej – Dyrektorowi Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku - uznania projektu Europejski Plan Rozwoju Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku – „Szkoła Pełna Projektów” za „Dobrą praktykę” w konkursie „Szkoła Zawodowa Najwyższej jakości” 2017 oraz podziękowali Panu Wiesławowi Olszańskiemu za wieloletnie zaangażowanie, poświęcenie i trud włożony w pracę na stanowisku Prezesa Zarządu Szpitala Na Wyspie Sp. z o.o. w Żarach. Następnie podziękowania za rozpoczęcie debaty publicznej o stanie opieki zdrowotnej w Powiecie Żarskim oraz konieczności rozbudowy Szpitala Na Wyspie, w imieniu redaktor naczelnej „Regionalnej” Moniki Rabe-Prokopczyk, przyjęła Pani Urszula Durska.
 
W trakcie sesji, Rada Powiatu Żarskiego przyjęła do wiadomości sprawozdanie Starosty Powiatu z wykonania uchwał Rady Powiatu i pracy Zarządu Powiatu w okresie między sesjami oraz informacje Przewodniczących Komisji Stałych Rady Powiatu Żarskiego o pracach Komisji w okresie między sesjami. Pod nieobecność Przewodniczącego Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej głos zabrał Pan Zbigniew Wydrych. Kolejny punkt w porządku obrad stanowiło sprawozdanie Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Pana Józefa Tarniowego oraz Zastępcy Dyrektora Pani Marii Cecuły na temat stanu bezrobocia w powiecie i podejmowanych działań w zakresie jego zmniejszania za rok 2016.
 
Następnie radni zapoznali się ze sprawozdaniem z wykonania budżetu, sprawozdaniem finansowym, opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze oraz stanowiskiem Komisji Rewizyjnej, po czym – przy jednym głosie sprzeciwu- uchwalili absolutorium dla Zarządu Powiatu za rok 2016. Kwiaty i podziękowania otrzymała skarbnik Powiatu Żarskiego Eliza Siemianowska.
czytaj dalej
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
 • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
 • Baner: Szpital na Wyspie
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: lubuskie.pl
.
Baner: sport 1Baner: sport 2Baner: wydarzenia 1Baner: strona główna 1Baner: wydarzenia 2015Baner: OC 1Baner: OC 2Baner: główna 2Baner: główna 4Baner: oświata 1