XXVIII Sesja Rady Powiatu Żarskiego

 • 09-05-2017
Ilustracja do informacji: XXVIII Sesja Rady Powiatu Żarskiego
9 maja 2017 roku w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyła się XXVIII Sesja Rady Powiatu Żarskiego.
W trakcie sesji przyjęto do wiadomości: sprawozdanie Starosty Powiatu z wykonania uchwał Rady Powiatu i pracy Zarządu Powiatu w okresie między sesjami, informacje Przewodniczących Komisji Stałych Rady Powiatu Żarskiego o pracach Komisji w okresie między sesjami, sprawozdanie ze współpracy z organizacjami pozarządowymi Powiatu Żarskiego za rok 2016 oraz informację o stanie zabezpieczenia opieki zdrowotnej Powiatu Żarskiego.
Obradom XXVIII Sesji Rady Powiatu Żarskiego przyglądali się uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żarach.
 
Podjęto Uchwały:
- w sprawie rozpatrzenia skargi na Zarząd Powiatu Żarskiego,
- w sprawie oceny działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubsku za 2016 r.,
- w sprawie oceny działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żarach za 2016 r.,
- zmieniającą uchwałę nr XXVI/153/2017 Rady Powiatu Żarskiego z dnia 28 lutego 2017 r. w sprawie określenia zadań i podziału środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na poszczególne zadania powiatu z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej w 2017 roku,
- w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Żarskiego na 2017 r.,
- w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żarskiego na lata 2017-2025,
- w sprawie likwidacji Szkoły wchodzącej w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach,
- w sprawie likwidacji Szkoły wchodzącej w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących
i Ekonomicznych w Lubsku,
- w sprawie likwidacji Szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach,
- w sprawie likwidacji Szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach,
- w sprawie likwidacji Szkół wchodzących w skład Ośrodka Dla Dzieci z Wadami Słuchu
i Mowy w Żarach.
czytaj dalej

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

 • 08-05-2017
Ilustracja do informacji: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja
W uroczystej Mszy Św. z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która została odprawiona kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach, Powiat Żarski reprezentowali Wicestarosta Małgorzata Issel oraz Tadeusz Płóciennik – Przewodniczący Komisji Edukacji i Unii Europejskiej. 
 
 
czytaj dalej

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka

 • 05-05-2017
Ilustracja do informacji: Powiatowe Obchody Dnia Strażaka
4 maja 2017 r. w Urzędzie Miejskim w Żarach odbyły się uroczyste Obchody Dnia Strażaka, w których udział wzięli m.in.: Robert Paluch – Wicewojewoda Lubuski, Janusz Dudojć – Starosta Żarski pełniący funkcję Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Żarach, st. bryg. Sławomir Klusek – Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim, st. kpt. Robert Słowikowski - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Żarach, Wójtowie, Burmistrzowie Miast i Gmin Powiatu Żarskiego oraz zaproszeni goście.
Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Żarach – Janusz Dudojć - nagrodził Druhny i Druhów Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Żarskiego za zaangażowanie w działaniach ratowniczo-gaśniczych przy likwidacji pożaru składowiska tworzyw sztucznych w Brożku. Listy gratulacyjne oraz pamiątkowe dzwonki strażackie otrzymały z rąk Starosty osoby wspierające Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w akcji usuwania skutków pożaru w Brożku. 
Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Żarach - Janusz Dudojć dziękował wszystkim Strażakom za hart ducha, determinację w działaniach ratowniczych na rzecz mieszkańców Powiatu Żarskiego oraz życzył szczęśliwych powrotów z każdej akacji.
Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Żarach st. bryg. Robert Słowikowski podziękował wszystkim Strażakom za oddaną służbę oraz wręczył odznaczenia, medale i awanse na wyższe stopnie służbowe. Wicewojewoda Robert Paluch w swoim wystąpieniu podkreślił wzorową współpracę między Starostą Żarskim a Komendą Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żarach, dziękował za profesjonalizm w działaniach ratowniczych, życzył pomyślności w służbie i w życiu osobistym.
 
 
 
 
 
 
 
 

Nowoczesne pracownie do kształcenia zawodowego w CKZiU w Żarach.

 • 05-05-2017
Ilustracja do informacji: Nowoczesne pracownie do kształcenia zawodowego w CKZiU w Żarach.
4 maja 2017 r. Starosta Żarski Janusz Dudojć i Wicestarosta Małgorzata Issel podpisali umowę z przedstawicielami Przedsiębiorstwa Budowlanego JANBUD Sp. z o.o. - Kazimierzem Długoszem oraz Piotrem Kamińskim na przebudowę warsztatów szkolnych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach (dawny Zespół Szkół Samochodowych).
Koszt inwestycji wyniesie 2 261 821 zł. Uczniowie CKZiU będą mieli do dyspozycji, mi.in: nowoczesne pracownie do nauki zawodu - CAD/CAM, pracownie obrabiarek analogowych i obrabiarek CNC. Najnowocześniejszy sprzęt został zakupiony z pozyskanych przez Powiat Żarski pieniędzy w ramach projektu Modernizacji Kształcenia Zawodowego.
Termin ukończenia pierwszego etapu prac to 16 października 2017 r. Całkowite zakończenie prac remontowych (w tym m.in.: termomodernizacja budynku, nowa elewacja, podjazdy dla niepełnosprawnych) przewidziano na 30 sierpnia 2018 r.

XVI Targi Edukacji

 • 26-04-2017
Ilustracja do informacji: XVI Targi Edukacji
25 kwietnia 2017 r. w Powiatowym Centrum Sportu w Żarach odbyły się Targi Edukacyjne, które otworzył Starosta Powiatu Żarskiego Janusz Dudojć. W obecności przedstawicieli zarządu, radnych Rady Powiatu, burmistrzów, dyrektorów oraz nauczycieli placówek oświatowych i zaproszonych gości zaprezentowano bogatą ofertę szkół ponadgimnazjalnych. XVI edycja targów zgromadziła liczną rzeszę gimnazjalistów, którzy stoją przed wyborem swojej dalszej edukacji. Ogromnym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyły się stoiska na których uczniowie prezentowali praktyczne umiejętności i różnymi sposobami zachęcali do wstąpienia w progi swoich szkół.
czytaj dalej

Podpisanie umowy z wykonawcą prac nad zalewem "Karaś" w Lubsku

 • 26-04-2017
Ilustracja do informacji: Podpisanie umowy z wykonawcą prac nad zalewem "Karaś" w Lubsku
Wokół Zalewu „Karaś” zostanie wybudowana prawie dwukilometrowa ścieżka pieszo - rowerowa dająca możliwość połączenia różnych form rekreacji. Powstanie nowoczesna infrastruktura z miejscami do odpoczynku, z molo widokowym i jedenastoma pomostami rekreacyjnymi umożliwiającymi łowienie ryb oraz wejście i zejście dla osób korzystających z kajaków i rowerów wodnych, dwiema zadaszonymi altanami ze stołami i ławkami oraz dwudziestoma ławkami parkowymi ze stojakami na rowery. Dwie tablice turystyczne w wersji polsko-niemieckiej oraz multimedialny info - kiosk sprawią, że turystyka na terenie regionu nabierze nowego, międzynarodowego charakteru.
Inwestycja realizowana będzie w latach 2017 – 2018, a jej koszt wyniesie około 1 860 000 zł.
Wykonawca prac: Usługi Remontowo - Budowlane Bruk - BUD Łukasz Biedziuk.
 
czytaj dalej

Powiatowe Zawody w Ratownictwie Wodnym

 • 26-04-2017
Ilustracja do informacji: Powiatowe Zawody w Ratownictwie Wodnym
23 kwietnia 2017 r. odbyły się Powiatowe Zawody w Ratownictwie Wodnym pod patronatem honorowym Starosty Żarskiego Janusza Dudojcia, zorganizowane przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Żarach.
W zawodach brało udział 5 drużyn - 3 z powiatu żarskiego i 2 z powiatu żagańskiego, w tym 3 zespoły gimnazjalne i 2 ze szkoły podstawowej.
W ogólnej klasyfikacji zwyciężyła drużyna z Lubska, drugie miejsce zajęła drużyna z Żagania, na trzecim uplasowały sie Żary. Zawody rozegrano w 4 konkurencjach ratowniczych i jednej indywidualnej: pływanie na 100 m stylem dowolnym, którą wygrał Mikołaj Dudojć, drugie miejsce zajął Bogdan Banasiak , trzecie - Julia Świętoń.
Wśród młodszych dzieci wygrał Hubert Hajewski z Żagania, drugie miejsce zajał Kacper Reczyński, trzecie Mateusz Sobkowiak – obaj z Żar.
czytaj dalej

Półmetek projektu ERASMUS + w Zespole Szkół Technicznych w Lubsku.

 • 21-04-2017
Ilustracja do informacji: Półmetek projektu ERASMUS + w Zespole Szkół Technicznych w Lubsku.
To już półmetek projektu staży zawodowych organizowanych przez Zespół Szkół Technicznych w Lubsku. Projekt „Mobilny kucharz na europejskim rynku pracy – zagraniczna praktyka w ZST Lubsko”, który otrzymał dofinansowanie  z programu ERASMUS + na lata 2016-2018 i cieszy się ogromną popularnością wśród uczniów szkoły. Do tej pory na staż wyjechało 20 uczniów, a kolejna 20-tka już się przygotowuje do podróży. Wartość projektu to blisko 78 986 EURO pozyskanych samodzielnie przez szkołę.
Projekt zakłada zorganizowanie staży zawodowych połączonych z nauką języka niemieckiego oraz aktywnym zwiedzaniem największych miast Niemiec m.in. weekend w Berlinie. Weźmie w nim udział 40 uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych .
Odbycie 3-tygodniowych staży zawodowych pozwoli uzyskać nowe kwalifikacje, doświadczenie oraz pewność siebie przyszłym absolwentom na rynku krajowym i europejskim. Celem projektu jest praktyczne poszerzenie wiedzy teoretycznej zdobytej przez uczniów na zajęciach szkolnych, nabycie nowych umiejętności i kompetencji w zakresie gastronomii oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim w praktyce.
Po powrocie młodzież otrzyma certyfikaty uczestniczenia w zagranicznej praktyce w ramach programu Erasmus + m.in. Europass Mobilność, honorowane przez wszystkich pracodawców europejskich.
 
Łukasz Ziemba, nauczyciel przedmiotów zawodowych 
czytaj dalej

IX Regionalne Mistrzostwa Matematyczne

 • 13-04-2017
Ilustracja do informacji: IX Regionalne Mistrzostwa Matematyczne
7 kwietnia 2017 r. odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczanie nagród laureatom
IX Regionalnych Mistrzostw Matematycznych objętych patronatem honorowym
Starosty Żarskiego Janusza Dudojcia.
 
Wśród nagrodzonych znaleźli się:
 
Grupa I
1. Szakiel Bartosz  - ZSK  Żary
2. Kowalewski Miłosz – ZSK Żary
3. Puźak Patrycjusz – ZSK Żary
Wyróżnienie -  Wojciechowska Agata – Gimnazjum Nr 1 w  Lubsku
 
 
Grupa  2
1. Woźniak Mateusz – ZSK  Zary – G
2. Dera Natalia  - ZSOiE w Lubsku – LO
3. Mataczyna Kacper – LO Żary im. B.Prusa
Wyróżnienie : Kowalski Zachariasz – NGdM Lubsko
  
Grupa 3
1. Bursztynowicz Jacek – ZSK Zary
2. Wiśniewski Mateusz – ZSOiE Lubsko
3. Rutkowska Emilia – ZSOiE Lubsko
Wyróżnienie: Płachta Sandra – ZSK Żary
 
Ponadto Starosta Janusz Dudojć wręczył listy gratulacyjne wraz z upominkami dla Marcina Hermansdorfer i Julii Bindaszewskiej, uczniów ZSOiE  w Lubsku - laureatów XIV Powiatowego Meczu Ortograficznego, który odbył się 23.03.2017 r. Marcin Hermansdorfer poraz trzeci wywalczył tytuł mistrza, natomiast Julia Bindaszewska zajęła 2 miejsce.
 
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
 
 
 
czytaj dalej

Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe

 • 11-04-2017
Ilustracja do informacji: Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe
7 kwietnia 2017 r. w miejscowości Górka w gminie Lipinki Łużyckie odbyły się Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe, zorganizowanew ramach Powiatowej Olimpiady Młodzieży 2016/2017, w których rywalizowali uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
 
Wyniki:
 
Szkoły podstawowe:
 
 
Dziewczęta
1. SP 5 ŻARY
2. SPOŁECZNA SP ŻARY
3. SP 3 ŻARY
4. SP ZŁOTNIK
5. SP 1 ŻARY
6. SP LIPINKI lUŻYCKIE
7. SP 1 LUBSKO
8. SP 8 ŻARY
9. SP TUPLICE
10. SP 2 ŻARY
11. SP TRZEBIEL
 
Chłopcy
1. SP 1 ŻARY
2. SP 5 ŻARY
3. SP 8 ŻARY
4. SP TUPLICE
5. SP LIPINKI ŁUŻYCKIE
6. SPOŁECZNA SO ŻARY
7. SP 3 ŻARY
8. SP 1 LUBSKO
9. SP 2 ŻARY
10. SP 10 ŻARY
11. SP GRABIK
12. SP TRZEBIEL
 
Gimnazja:
 
Dziewczęta
1. GIM 3 ŻARY
2. NGDM LUBSKO
3. GIM KATOLICKIE ŻARY
4. GIM LIPINKI ŁUŻYCKIE
5. GIM SPOŁECZNE ŻARY
6. GIM 1 ŻARY
7. GIM 2 ŻARY
8. GIM TUPLICE
 
Chłopcy
1. GIM 3 ŻARY
2. GIM 1 ŻARY
3. GIM TRZEBIEL
4. GIM BIENIÓW
5. GIM LIPINKI ŁUŻYCKIE
6. GIM SPOŁECZNE ŻARY
7. GIM KATOLICKIE ŻARY
8. NGDM LUBSKO
9. GIM 2 ŻARY
10. GIM TUPLICE
11. GIM GRABIK
 
Szkoły ponadgimnazjalne:

Dziewczęta
1. LO PRUS ŻARY
2. ZSOiT ŻARY
3. ZSOiE ŻARY
4. ZST LUBSKO
5. ZSE ŻARY
 
Chłopcy
1. ZSB Żary
2. ZSE Żary
3. ZSOiE Żary
czytaj dalej
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
 • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
 • Baner: Szpital na Wyspie
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: lubuskie.pl
.
Baner: sport 1Baner: sport 2Baner: wydarzenia 1Baner: strona główna 1Baner: wydarzenia 2015Baner: OC 1Baner: OC 2Baner: główna 2Baner: główna 4Baner: oświata 1