Wydarzenia

Wędkarski Dzień Dziecka 2018

 • 04-06-2018
Ilustracja do informacji: Wędkarski Dzień Dziecka 2018
2 czerwca 2018 r. nad Zalewem „Karaś” w Lubsku odbyły się Zawody Wędkarskie z okazji Dnia Dziecka zorganizowane przez Zarząd Koła PZW nr 1 w Lubsku. W sportowych zmaganiach udział wziął Starosta Żarski Janusz Dudojć, który objął wydarzenie patronatem honorowym oraz kilkudziesięciu zawodników w kategoriach wiekowych od 5 do 10 i od 11 do 15 lat.
 
Rozpoczynając zawody Starosta Janusz Dudojć symbolicznie przekazał na ręce Prezesa Pana Eugeniusza Zankowicza oraz Wiceprezesa ds. Młodzieży Koła PZW nr 1 w Lubsku Pana Grzegorza Rutkowskiego nowoczesny sprzęt wędkarski o wartości niemal 35 tys. zł, dzięki czemu Koło nr 1 w Lubsku wzbogaciło się m.in. o: kompleksowo wyposażone siedziska do wędkowania, parasole oraz namiot. Sprzęt został zakupiony dzięki środkom pozyskanym przez Powiat Żarski w ramach projektu „Przygoda z Nysą – zagospodarowanie turystyczne pogranicza polsko-niemieckiego – etap IV”.
 
Sportowe zmagania poprzedziły liczne wyróżnienia i podziękowania. W uznaniu zasług wniesionych w rozwój i upowszechnienie wędkarstwa odznakę „Zasłużony dla Polskiego Związku Wędkarskiego” otrzymał Starosta Janusz Dudojć, natomiast pracownikom Starostwa Powiatowego w Żarach wręczono podziękowania za współpracę oraz wspieranie młodzieży zrzeszonej w Polskim Związku Wędkarskim.
 
Pamiętano również o zawodnikach, którzy osiągnęli bardzo dobry wynik w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Wędkarskich 2018. Otrzymali oni z rąk Starosty czeki na zakup sprzętu wędkarskiego.
 
Bardzo dziękujemy Zarządowi Koła Nr 1 w Lubsku Panom Eugeniuszowi Zankowiczowi i Grzegorzowi Rutkowskiemu, Prezesowi Zarządu Okręgu PZW w Zielonej Górze Panu Mirosławowi Kamińskiemu oraz wszystkim członkom i sympatykom wędkarstwa zrzeszonym w PZW za zaangażowanie w pracę z dziećmi i młodzieżą. Niezmiernie cieszy fakt, iż potraficie Państwo przekazywać swoją wiedzę oraz zaszczepiać pasję do wędkarstwa w kolejnych pokoleniach. Efekty Waszej pracy widoczne były w podczas sobotnich zawodów, w których – co prawda - uczestniczyły dzieci, ale w kibicowanie zaangażowane były całe rodziny.
czytaj dalej

Rowerzyści z Powiatu Żarskiego odwiedzili przyjaciół z Powiatu Sprewa-Nysa

 • 04-06-2018
Ilustracja do informacji: Rowerzyści z Powiatu Żarskiego odwiedzili przyjaciół z Powiatu Sprewa-Nysa
3 czerwca 2018 r. rowerzyści z Powiatu Żarskiego gościli we Forst, realizując projekt transgraniczny p.n. ”Łużycki Jednoślad- polsko-niemieckie spotkania na dwóch kółkach”. Podczas spotkania Powiat Żarski reprezentowała Wicestarosta Małgorzata Issel.
 
Przyjaciele z Powiatu Sprewa-Nysa zaprosili polskich miłośników jednośladów do uczestnictwa  w 16 Radtourenfahrt „Forster Kuchentour” – rajdzie rowerowym szlakiem ciast „wypieków”. 45 kilometrowa trasa biegła m.in. przez Neu Sacro-Tagenbau Janschwalde-Klinka-Sergen-Domsdorf. Początkowo aura nie sprzyjała rowerzystom, jednak z biegiem czasu niebo nad Forst się rozpogodziło. Finałem imprezy był pokaz lokalnej atrakcji sportowej – tzw. Steherrenner – wyścigu kolarskiego za motocyklem na specjalnie do tego przystosowanym torze.
 
Uczestnicy i organizatorzy w dobrej atmosferze, którą w dużym stopniu zawdzięczali tłumaczeniom Pana Edwarda Zysa, obiecali sobie kontynuować współpracę i spotkać się za rok. 
czytaj dalej

Z wizytami u najmłodszych, czyli Dzień Dziecka 2018

 • 01-06-2018
Ilustracja do informacji: Z wizytami u najmłodszych, czyli Dzień Dziecka 2018
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Starosta Żarski Janusz Dudojć odwiedził najmłodszych pacjentów powiatowego Szpitala Na Wyspie w Żarach. Staroście towarzyszyła Prezes Szpitala Pani Jolanta Dankiewicz oraz Lekarz Naczelny Pan Rafał Kołsut.
 
Mali podopieczni Oddziału Dziecięcego, oprócz życzeń szybkiego powrotu do zdrowia, otrzymali książeczki autorstwa Edwardy Żylińskiej pt. „Mania i Jej Przyjaciele” oraz zabawki edukacyjne. Dodatkowym prezentem od Starosty był czek o wartości 1200 zł na zakup sprzętu AGD na potrzeby oddziału. Po wizycie u dzieci, Starosta udał się do nowo wybudowanego skrzydła Szpitala Na Wyspie, aby ocenić postęp prac w środku i na zewnątrz budynku.
 
Następnie Starosta Janusz Dudojć oraz Wicestarosta Małgorzata Issel odwiedzili dzieci z Powiatowych Domów Dziecka w Żarach i Lubsku, gdzie przekazali życzenia uśmiechu i pomyślności oraz wręczyli bony upominkowe.
 
Wszystkim Dzieciom, tym małym i dużym, życzymy wielu powodów do radości i uśmiechu, sukcesów, rozwijania pasji i zainteresowań, a przede wszystkim spełnienia najskrytszych marzeń.
czytaj dalej

Wspólne posiedzenie Zarządu i Komisji Rewizyjnej Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Żarach

 • 30-05-2018
Ilustracja do informacji: Wspólne posiedzenie Zarządu i Komisji Rewizyjnej Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Żarach
30 maja 2018 roku w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyło się wspólne posiedzenie Zarządu i Komisji Rewizyjnej Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Żarach. Spotkaniu przewodniczył Starosta Żarski Janusz Dudojć – pełniący również funkcję Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP. W posiedzeniu udział wzięli włodarze Gmin z terenu Powiatu Żarskiego, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Żarach bryg. Paweł Hryniewicz oraz dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej st. kpt. Norbert Kawka.
 
Posiedzenie poświęcone było omówieniu stanu przygotowań do XX Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych, które odbędą się w 17 czerwca 2018 roku na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubsku.
czytaj dalej

Podziękowanie w Zespole Szkół Budowlanych w Żarach

 • 30-05-2018
Ilustracja do informacji: Podziękowanie w Zespole Szkół Budowlanych w Żarach
30 maja 2018 roku Starosta Żarski Janusz Dudojć udał się z wizytą do Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach, by podziękować Pani Dyrektor Ewie Styś, nauczycielom praktycznej nauki zawodu oraz uczniom za trud i zaangażowanie włożone w prace remontowe przeprowadzone w Starostwie Powiatowym w Żarach.
 
W ramach praktycznej nauki zawodu uczniowie z klas I, II i III wyremontowali pomieszczenia biurowo-administracyjne. Wysiłek, jaki młodzież włożyła w prace remontowe oraz efekty, w postaci pięknych pomieszczeń, pokazują, że jakość kształcenia zawodowego – teoretycznego i praktycznego – w Powiecie Żarskim jest na wyjątkowo wysokim poziomie, a działania mające na celu kompleksową modernizację kształcenia zawodowego przynoszą zamierzone rezultaty. Cieszymy się, że w trakcie nauki zawodu uczniowie korzystają z nowoczesnej bazy edukacyjnej, a zajęcia praktyczne przeprowadzane są pod nadzorem doświadczonej kadry nauczycielskiej, co na pewno zaowocuje w przyszłości. 
 
Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Ewie Styś, nauczycielom praktycznej nauki zawodu, w szczególności Panu Sławomirowi Ślęzakowi oraz wszystkim uczniom z Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach, którzy remontowali gabinety w Starostwie Powiatowym. Mamy nadzieję, że czas spędzony w Starostwie był miłym czasem nabierania doświadczenia oraz nauki zawodu
czytaj dalej

"Łużycki Jednoślad", czyli polsko-niemieckie spotkanie rowerowe

 • 30-05-2018
Ilustracja do informacji: "Łużycki Jednoślad", czyli polsko-niemieckie spotkanie rowerowe
 26 maja 2018 roku miłośnicy jazdy na rowerze wzięli udział w projekcie ,,Łużycki Jednoślad – polsko-niemieckie spotkanie na dwóch kółkach’’. Na żarskim stadionie ,,Syrena’’ zawodników przywitali Wicestarosta Małgorzata Issel, członek Zarządu Powiatu Edward Skobelski, Starosta Powiatu Sprewa-Nysa Harald Alterkrüger oraz Pani Estera Kuhlmann.
 
To pierwsze spotkanie miłośników jednośladów z Powiatu Żarskiego oraz Powiatu Sprewa-Nysa zorganizowane w ramach ,,Programu Współpracy INTERREG V.A. Brandenburgia-Polska 2014-2020. Fundusz małych projektów w Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr”. Trasa, którą pokonali rowerzyści wiodła przez Żary – Miłowice – Pietrzyków i Biedrzychowice Dolne. W najbliższą niedzielę odbędzie się drugi rajd, lecz tym razem miłośnicy turystyki rowerowej wyruszą w trasę po Niemczech.  
czytaj dalej

"Łużyckim jednośladem" po Powiecie Żarskim

 • 25-05-2018
Ilustracja do informacji: "Łużyckim jednośladem" po Powiecie Żarskim
Projekt ,,Łużycki Jednoślad – polsko-niemieckie spotkanie na dwóch kółkach’’ to wyjątkowe wydarzenia integrujące miłośników jazdy na rowerze z Polski i Niemiec. Jutrzejsze spotkanie rowerowe stanowi pierwszą część projektu zrealizowanego w ramach  ,,Programu Współpracy INTERREG V.A. Brandenburgia-Polska 2014-2020. Fundusz małych projektów w Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr”.
 
Na potrzeby projektu powołano dwie 20-osobowe drużyny rowerowe z Forst i z Żar. Uczestnicy z Niemiec skupieni są w Stowarzyszeniu z wieloletnimi tradycjami: POLIZEISPORTVEREIN 1893 Forst e.V, natomiast grupa z Polski skupia miłośników turystyki rowerowej. Każda z drużyn poprowadzi jeden rajd w Polsce (26.05) i Niemczech (3.06). Sobotnia – polska część – projektu obejmuje przejazd trasą Żary – Miłowice – Pietrzyków.
 
czytaj dalej

Konferencja prasowa dotycząca nowych perspektyw powiatowego szpitala Na Wyspie w Żarach

 • 25-05-2018
Ilustracja do informacji: Konferencja prasowa dotycząca nowych perspektyw powiatowego szpitala Na Wyspie w Żarach
24 maja 2018 roku w Starosta Żarski Janusz Dudojć uczestniczył w konferencji prasowej zorganizowanej przez Prezes Szpitala Na Wyspie Jolantę Dankiewicz. W spotkaniu udział wzięli: Lekarz Naczelny Rafał Kołsut, kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego Andrzej Baryła, kierownik oddziału noworodkowego Jakub Czwojda oraz przedstawiciele lokalnych mediów.
 
Podczas briefingu lekarze opowiadali o działaniach placówki, wskazywali na co mogą liczyć pacjenci oraz omawiali zmiany, jakie zachodzą w Szpitalu Na Wyspie w Żarach. Natomiast Prezes Jolanta Dankiewicz podziękowała - Staroście Januszowi Dudojciowi - za wsparcie finansowe, dzięki któremu szpital cały czas się rozwija, a pacjenci i lekarze mają coraz lepsze warunki do pracy i leczenia. Ponadto, przedstawiciele mediów mieli okazję obejrzeć zdjęcia wizualizacji kolejnych etapów rozbudowy szpitala.
czytaj dalej

Plac budowy przekazany! Rusza przebudowa drogi w Górzynie

 • 15-05-2018
Ilustracja do informacji: Plac budowy przekazany! Rusza przebudowa drogi w Górzynie
14 maja 2018 r. Starosta Żarski Janusz Dudojć przekazał Wykonawcy - firmie Usługi Remontowo-Budowlane BRUK-BUD Łukasz Biedziuk teren oraz plac budowy, w celu rozpoczęcia inwestycji pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 1129F od km 6+669 do km 7+684 w miejscowości Górzyn gm. Lubsko”. W wydarzeniu uczestniczyli również: członek Zarządu Powiatu Żarskiego Józef Radzion, pracownicy Starostwa Powiatowego w Żarach, pracownicy Urzędu Miasta w Lubsku oraz przedstawiciele lokalnej społeczności.
 
W ramach – nazywanej przez mieszkańców Górzyna „inwestycją stulecia” – modernizacji drogi powiatowej 1129F zaplanowano m.in.: poszerzenie istniejącej nawierzchni z 4 do 5,5 m, wykonanie poboczy o szerokości 1 m oraz wykonanie chodnika z kostki brukowej o szerokości 1,5 – 2,0 m. Długość remontowanego odcinka wyniesie 1015 m.
 
Dodatkowo, w celu polepszenia warunków użytkowania poprawione zostaną pobocza i odwodnienie, renowacji poddane zostaną rowy oraz zamontowane zostaną urządzenia zwiększające bezpieczeństwo w ruchu drogowym, w tym. m.in. barierki i oświetlenie solarne przejść dla pieszych. W ramach inwestycji przewidywana jest budowa zatok autobusowych i miejsc postojowych.
 
Termin wykonania prac: 30 listopada 2018 r.
Koszt inwestycji: 2 986 682,76 zł
Dofinansowanie w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”: 1 480 769 zł
czytaj dalej

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2018

 • 14-05-2018
Ilustracja do informacji: Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2018
11 maja 2018 r. na placu przy ratuszu w Żarach odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. W uroczystościach udział wzięli m.in. Starosta Żarski Janusz Dudojć – pełniący również funkcję Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, Wicestarosta Małgorzata Issel, radni powiatowi: Józef Radzion, Dawid Nowakowski, Anna Ślawska, Tadeusz Płóciennik oraz Edward Łyba, Zastępca Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Przemysław Gliński, przedstawiciele władz samorządowych, strażacy i pracownicy cywilni PSP oraz OSP z terenu Powiatu Żarskiego, służby mundurowe, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta. Całości przewodniczył Komendant Powiatowy PSP w Żarach mł. bryg. Robert Słowikowski.
 
Podczas uroczystego apelu wręczono akty mianowania na wyższe stopnie służbowe funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej, natomiast zasłużonym strażakom, druhom i zaproszonym gościom wręczono odznaczenia resortowe i związkowe. Za wsparcie finansowe oraz nieocenioną pomoc w pozyskaniu lekkiego samochodu Opel Astra podziękowania otrzymał Starosta Janusz Dudojć.
 
Powiatowych Obchodom Dnia Strażaka towarzyszyła promocja zawodów służb mundurowych, ratowniczych oraz bezpieczeństwa publicznego. Punkt informacyjno-promocyjny przygotowało również Starostwo Powiatowe w Żarach. Zainteresowani otrzymali m.in. „Poradnik mieszkańca Powiatu Żarskiego”, wydany przez Wydział Organizacyjny i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Żarach we współpracy z Komendą Powiatową PSP w Żarach, w który opisane zostały zasady postępowania w sytuacjach kryzysowych oraz podstawowe zasady bezpieczeństwa pożarowego w codziennym życiu
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
 • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
 • Baner: Szpital na Wyspie
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: lubuskie.pl
.
Baner: strona główna 1Baner: główna 2Baner: główna 4Baner: główna 5