Wydarzenia

Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny Skrzatów i Skrzatek o Puchar Starosty Powiatu Żarskiego w tenisie ziemnym

 • 04-08-2017
Ilustracja do informacji: Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny Skrzatów i Skrzatek o Puchar Starosty Powiatu Żarskiego w tenisie ziemnym
3 sierpnia 2017 r. odbył się Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny Skrzatów i Skrzatek (do lat 12) o Puchar Starosty Powiatu Żarskiego w tenisie ziemnym. Nagrody dla najlepszych zawodników - w imieniu Starosty Żarskiego – wręczała Wicestarosta Małgorzata Issel. Organizatorem był Piotr Gorczyca i Szkółka Tenisowa Smecz.
 
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
 
Wyniki turnieju:
 
Skrzaty
1. Mateusz Lange- AZS Poznań
2.Antoni Pankowski -KT Szczawno Zdrój
3. Mikołaj Kowal- PT Olimpia Poznań
3. Mikołaj Biedermann NST Poznań.
 
Skrzatki
1.Natalia Jagiełło- GAT Gdańsk
2. Oriana Gniewkowska SKT Sopot
3.Julia Kiwior- Błonia Kraków
3.Pola Kasprzak -KS Górnik Bytom. 
czytaj dalej

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ws. składowiska odpadów w Brożku

 • 03-08-2017
Ilustracja do informacji: Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ws. składowiska odpadów w Brożku
3 sierpnia 2017 r. w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyło się spotkanie robocze Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które poświęcone było omówieniu aktualnej sytuacji w Zakładzie Przetwarzania Odpadów w Brożku, gm. Brody.
 
W spotkaniu udział wzięli: Starosta Żarski Janusz Dudojć, Lubuski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Zielonej Górze Pan Mirosław Ganecki i jego zastępca Pan Wojciech Konopczyński, Wójt Gminy Brody Ryszard Kowalczuk i jego zastępca Pan Juliusz Dudziak, Zastępca Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żarach bryg. Paweł Hryniewicz, Grzegorz Depta - przedstawiciel Deko Proces sp. z o.o. oraz przedstawiciele Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska oraz Wydziału Organizacyjnego i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Żarach.
 
W trakcie spotkania Lubuski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Zielonej Górze poinformował zebranych, iż kontrole przeprowadzone w Zakładzie Przetwarzania Odpadów w Brożku nie wykazały istnienia bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców oraz dla środowiska. Mirosław Ganecki dodał, że obecnie na terenie Zakładu Przetwarzania Odpadów prowadzony jest bieżący monitoring i kolejna kontrola, która ma na celu wyeliminowanie nieprawidłowości. Zastępca Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żarach bryg. Paweł Hryniewicz oznajmił, że na początku września br. Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Żarach przeprowadzi na terenie zakładu kontrolę bezpieczeństwa przeciwpożarowego. O wynikach wszystkich kontroli zostanie poinformowany Wójt Gminy Brody Ryszard Kowalczuk oraz Starosta Żarski Janusz Dudojć.
czytaj dalej

Obchody Godziny "W" w Żarach

 • 02-08-2017
Ilustracja do informacji: Obchody Godziny "W" w Żarach
1 sierpnia 2017 r. – w 73 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego –przedstawiciele władz samorządowych, członkowie Kresowego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz mieszkańcy Żar zgromadzili się przy kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca, aby uczcić pamięć wszystkich tych, którzy oddali życie walcząc o wolność. Powiat Żarski reprezentowali: Wicestarosta Małgorzata Issel i Radny Powiatu Żarskiego Tadeusz Płóciennik.
 
O godzinie 17.00  na terenie całego Powiatu Żarskiego uruchomione zostały syreny alarmowe upamiętniające poświęcenie i walkę Powstańców Warszawskich. Po okolicznościowych przemówieniach oraz krótkiej modlitwie, Wicestarosta Małgorzata Issel wraz z Radnym Powiatu Żarskiego Tadeuszem Płóciennikiem złożyli kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego, oddając hołd poległym w walkach. Następnie zgromadzeni udali się do Alei Pamięci Narodowej przy ulicy
Szymanowskiego, aby zapalić znicze pod tablicą upamiętniającą poetę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
czytaj dalej

Jak przygotować się i zmniejszyć skutki silnych, huraganowych wiatrów?

 • 01-08-2017
Ilustracja do informacji: Jak przygotować się i zmniejszyć skutki silnych, huraganowych wiatrów?
Pamiętając o wichurze z dnia 19 lipca 2015 r., która uszkodziła ok. 30 budynków (przede wszystkim na terenie miasta Żary i Gminy Żary), spowodowała straty w sieci elektrycznej i w drzewostanie, możemy przygotować się, aby zmniejszyć skutki przyszłych silnych, huraganowych wiatrów.
 
PRZED NADEJŚCIEM SILNYCH WIATRÓW
 1. słuchaj prognozy pogody oraz komunikatów podawanych przez stacje radiowe
  i telewizyjne
 2. sprawdź, czy elementy zewnętrzne na twoim budynku są właściwie umocowane (poszycie dachu, rynny, opierzenia, anteny TV). Wszelkie usterki zgłoś
  do administratora obiektu lub jeśli jesteś właścicielem budynku zabezpiecz we własnym zakresie
 3. sprawdź zamocowanie szyb w oknach oraz zamocowanie parapetów (szyby pęknięte lub źle osadzone zostaną wepchnięte do środka pomieszczenia, a parapet źle osadzony może zostać wyrwany i stanowić potencjalne zagrożenie)
 4. usuń z balkonów (parapetów) wszystko to, co może być porwane przez wiatr
  i stanowić zagrożenie dla otoczenia
 5. umocuj trwale szyldy reklamy, anteny
 6. operatorzy dźwigów budowlanych powinni po zakończeniu pracy na trwale mocować ich wysięgniki
 7. jeśli obok twojego domu rosną drzewa – należy odciąć martwe gałęzie lub uszkodzone i osłabione konary. Obowiązek ten spoczywa na administratorze i właścicielu obiektu
 8. sprawdź stan apteczki pierwszej pomocy i zapas leków, które używasz
 9. pamiętaj, ze dobrze jest mieć radio „na baterie” oraz latarkę, do których możesz dotrzeć nawet po ciemku.
 
W CZASIE SILNYCH WIATRÓW
 1. nie wychodź z domu (obiektu), jeśli to nie jest konieczne
 2. nie parkuj samochodów i nie przebywaj w pobliżu drzew, słupów trakcji elektrycznych, bram wjazdowych, blisko budynków, szyldów, reklam itp. elementów, które mogą stanowić zagrożenie w przypadku ich przewrócenia, uszkodzenia lub porwania przez wiatr
 3. zwiń parasole ogrodowe, w tym parasole w ogródkach lokali gastronomicznych i na targowiskach
 4. pozamykaj okna i drzwi – również na klatkach schodowych. Nie przebywaj w pobliżu oszklonych dużych powierzchni okien i drzwi
 5. upewnij się, że na balkonie (parapecie) nie są pozostawione przedmioty, które mogą spaść lub zostać porwane przez wiatr (np. kwietniki, garnki, itp.)
 6. sprawdź czy domownicy, w szczególności ci najmłodsi są w mieszkaniu
 7. nie wypuszczaj zwierząt na zewnątrz, im też zagraża wichura
 8. jadąc samochodem szczególną ostrożność należy zachować przy wyjeździe z szosy osłoniętej ścianą lasu na otwartą przestrzeń, ponieważ podmuch wiatru może zepchnąć twój samochód z osi drogi na pobocze lub przeciwległy pas ruchu
 9. słuchaj komunikatów radiowych i telewizyjnych oraz przestrzegaj zasad zachowania się w nich przekazywanych
 10. pamiętaj, że silny wiatr może zagłuszać „pracę” złodziei.
 
PO USTĄPIENIU SILNYCH WIATRÓW:
 1. uprzątnij zniszczenia
 2. nie próbuj usuwać zwalonych drzew, które upadły na linie energetyczne; nie dotykaj zerwanych przewodów – mogą być „pod napięciem
 3. uważaj na rozbite szkło, bo możesz się pokaleczyć
 4. o zniszczeniach, uszkodzeniach awariach informuj służby ratownicze
 5. wykonaj zdjęcia zniszczeń, zarówno domu jak i jego wyposażenia (mogą okazać się niezbędne przy ubieganiu się o odszkodowanie czy też pomoc).
czytaj dalej

RIO pozytywnie o gospodarce finansowej Powiatu Żarskiego

 • 31-07-2017
Ilustracja do informacji: RIO pozytywnie o gospodarce finansowej Powiatu Żarskiego
31 lipca 2017 r. Starosta Żarski Janusz Dudojć podpisał protokół kontroli kompleksowej Powiatu Żarskiego przeprowadzonej przez inspektorów z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze. Kontrolą, która trwała trzy miesiące, objęta została gospodarka finansowa oraz zamówienia publiczne Powiatu Żarskiego za rok 2016.
 
Starosta nie kryje satysfakcji z wyników kontroli.  Sytuacja finansowa Powiatu Żarskiego jest dowodem bardzo dobrej współpracy Starosty z Zarządem i radnymi Rady Powiatu Żarskiego, którzy mądrze dysponując majątkiem powiatowym, uchwalają budżet w taki sposób, aby możliwe było realizowanie kolejnych inwestycji bez konieczności zaciągania kredytów i zobowiązań.
 
Stan zadłużenia Powiatu Żarskiego na dzień 31 grudnia 2014 r. – początek obecnej kadencji Rady Powiatu -  wynosił 36 mln. 852 tyś. 896 złotych. Prognozowana wielkość zadłużenia na koniec kadencji to 25 milionów złotych, co oznacza zmniejszenie zadłużenia o 11 mln. 852 tys. 896 złotych (spłata długu wraz z odsetkami wyniesie 17 mln 641 tys. 278 zł).
czytaj dalej

Uwaga! Nadchodzą upały!

 • 31-07-2017
Ilustracja do informacji: Uwaga! Nadchodzą upały!
W związku z prognozowaną na najbliższe dni falą upałów, z przewidywanymi temperaturami powyżej 30 stopni Celsjusza, przedstawiamy kilka podstawowych informacji, jak radzić sobie w upalne dni.
 
Upały są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, osób w podeszłym wieku, chorych na cukrzycę, nadciśnienie i mających problemy z sercem.
 
BEZPIECZNYM ZACHOWANIEM PODCZAS WYSOKICH TEMPERATUR JEST:
 1. unikanie wychodzenia na zewnątrz w najcieplejszej porze dnia (miedzy 10:00 a 17:00)
 2. unikanie nadmiernego nasłonecznienia i opalania
 3. ochrona dzieci przed nadmiernym przegrzaniem, nasłonecznieniem i odwodnieniem
 4. w upalne dni nie zostawiaj w samochodzie dzieci, zwierząt i materiałów łatwopalnych.
 JEŚLI MUSISZ PRZEBYWAĆ NA ZEWNĄTRZ
 1. noś nakrycie głowy i przewiewne obuwie oraz ubranie, a także okulary przeciwsłoneczne
 2. pij regularnie duże ilości płynów
 3. unikaj dużych różnic temperatur między klimatyzowanymi pomieszczeniami, autami, a temperaturą panująca na zewnątrz
 4. utrzymuj chłód w pomieszczeniach - w ciągu dnia zamykaj i zasłaniaj okna po stronie nasłonecznionej, otwieraj okna, gdy temperatura jest niższa, zamykaj drzwi i okna w pomieszczeniach klimatyzowanych
 5. obserwuj reakcje swojego organizmu podczas upałów – w przypadku złego samopoczucia zwróć się o pomoc do lekarz
 6. dbaj o zwierzęta - zabezpiecz je przed bezpośrednim nasłonecznieniem, zapewnij nieograniczony dostęp do wody pitnej.
czytaj dalej

Święto Policji 2017

 • 31-07-2017
Ilustracja do informacji: Święto Policji 2017
28 lipca 2017 r. w Auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Żarach odbyły się obchody 98. rocznicy powołania Policji. Na zaproszenie Komendanta Powiatowego Policji kom. Macieja Sałka,  w uroczystości udział wzięli I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Krzysztof Sidorowicz, Starosta Żarski Janusz Dudojć oraz przedstawiciele władz samorządowych, a także służb i instytucji współpracujących z komendą w Żarach. Święto było okazją do wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne i wyższe stanowiska służbowe oraz przyznania nagród, odznaczeń i wyróżnień.
 
Starosta Żarski Janusz Dudojć wręczył wyróżnionym funkcjonariuszom Nagrody Starosty Żarskiego. Otrzymali je: sierż. sztab. Sylwia Kajak, st. asp. Damian Jaszczuk, st. sierż. Adrian Rezlerski, sierż. szt. Michał Talaga oraz st. asp. Adrian Łaniewski, a następnie, w imieniu całego środowiska samorządowego, podziękował za ofiarną służbę oraz złożył życzenia policjantom. „Dzisiejsza uroczystość to czas podziękowań za trud pełnionych obowiązków, dowód poszanowania Waszej profesjonalnej i pełnej poświęcenia służby oraz możliwość uhonorowania codziennej pracy na rzecz ochrony bezcennych wartości – życia, zdrowia i mienia wszystkich mieszkańców Ziemi Żarskiej” – podkreślił w przemówieniu.
 
Wszystkim odznaczonym, wyróżnionym i awansowanym policjantom serdecznie gratulujemy.
czytaj dalej

Jak wygląda życie stażysty? Starosta Żarski Janusz Dudojć z wizytą u stażystów i pracodawców.

 • 27-07-2017
Ilustracja do informacji: Jak wygląda życie stażysty? Starosta Żarski Janusz Dudojć z wizytą u stażystów i pracodawców.
26 lipca 2017 r. Starosta Żarski Janusz Dudojć wraz z Joanną Małecką – Kierownikiem Oddziału Żary-Żagań Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej spotkali się z uczniami szkół ponadgimnazjalnych oraz pracodawcami, realizującymi staże zawodowe w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żarskim”.
 
Wizyty w siedzibach firm Wentor oraz Poli-Eco Tworzywa Sztuczne Sp. z o.o. były okazją do podpatrzenia przebiegu staży oraz do rozmowy o potrzebach szkolnictwa zawodowego i perspektywach jego rozwoju. Zarówno uczniowie, jak i pracodawcy bardzo pozytywnie wypowiadali się o przeprowadzanych stażach. Stażystki podkreślały możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego w wybranych przez nie kierunkach kształcenia, w tym poznania zasad funkcjonowania firm oraz procesów produkcyjnych. Z kolei pracodawcy wskazywali na korzyści wynikające z przyuczania do zawodu – być może – przyszłych pracowników. Nie brakowało również deklaracji związanych z chęcią zatrudnienia uczennic po zakończeniu szkoły.
 
W ramach projektu do 30 czerwca 2020 roku zrealizowanych zostanie 660 płatnych staży/praktyk zawodowych dla uczniów oraz dla 38 nauczycieli. Obecnie staże odbywa 110 uczniów ze szkół kształcenia zawodowego z Żar i Lubska oraz 9 nauczycieli, a w projekt zaangażowanych jest 22 pracodawców z terenu naszego powiatu.
 
Uczniowie zostali skierowani na staże zawodowe do firm w branżach zgodnych z kierunkiem, w jakim się kształcą. Po zrealizowaniu 150 h stażu, uczniom wypłacone zostanie stypendium w wysokości 1500 zł brutto. Oprócz stypendium, stażyści otrzymają portfolio i zaświadczenie odbyciu stażu. Powyższe dokumenty stanowić będą potwierdzenie nabytych umiejętności.
Równie atrakcyjna jest oferta skierowana do pracodawców, którzy zdecydują się przyjąć ucznia na staż. Założenia projektu przewidują refundację kosztów stażu/praktyki, w tym szkolenia BHP, badań lekarskich, odzieży roboczej itd. oraz refundację części wynagrodzenia pracownika przedsiębiorstwa, któremu zostanie powierzona rola opiekuna stażysty/praktykanta.
 
Powiat Żarski otrzymał 22 373 874,36 zł na realizację projektu pn. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żarskim”. Ze środków unijnych zostanie zakupiony najnowocześniejszy sprzęt do specjalistycznych pracowni. W ramach projektu 2300 uczniów zostanie objętych szkoleniami, kursami, praktykami i stażami zawodowymi. 78 nauczycieli szkół Powiatu Żarskiego skorzysta z atrakcyjnych form doskonalenia zawodowego.
 
 
 
 
 

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Brody z wizytą u Starosty Żarskiego Janusza Dudojcia

 • 24-07-2017
Ilustracja do informacji: Wiceprzewodniczący Rady Gminy Brody z wizytą u Starosty Żarskiego Janusza Dudojcia
24 lipca 2017 r. w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyło się spotkanie Starosty Żarskiego Janusza Dudojcia z Wiceprzewodniczącym Rady Gminy Brody - Panem Michałem Rudnickim.
 
Spotkanie poświęcone było inwestycjom na terenie Gminy Brody. Podjęto również temat aktywizacji społeczeństwa zamieszkującego Powiat Żarski, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców Gminy oraz temat dalszej współpracy przy realizacji kolejnych przedsięwzięć.
czytaj dalej

Spotkanie Starosty Żarskiego Janusza Dudojcia z Katarzyną Kromp - Wójtem Gminy Tulice

 • 21-07-2017
Ilustracja do informacji: Spotkanie Starosty Żarskiego Janusza Dudojcia z Katarzyną Kromp - Wójtem Gminy Tulice
20 lipca 2017 r. Starosta Żarski Janusz Dudojć spotkał się z Panią Katarzyną Kromp – Wójtem Gminy Tuplice.
Głównym tematem spotkania było omówienie zakresu oraz przebiegu inwestycji związanej z remontem mostu w Tuplicach, który jest konieczny z uwagi na jego liczne uszkodzenia i deformacje. Dodatkowo podjęto tematy kolejnych inwestycji na terenie Gminy i współpracy na linii Powiat Żarski - Gmina Tuplice.
28 lutego 2017 r. została podpisana umowa na wykonanie dokumentacji projektowej rozbiórki wiaduktu w ciągu drogi powiatowej Ne 1098F w Tuplicach wraz z wykonaniem nowego przejścia gospodarczego i drogi nad przejściem - w nasypie. Wykonawcą dokumentacji technicznej jest firma PROPONTIS Przemysław Marczak z Poznania.
Termin wykonania dokumentacji wraz z przedłożeniem pozwolenia na rozbiórkę i budowę został ustalony na dzień 10 stycznia 2018 r.
Powiat Żarski przystąpi do realizacji inwestycji w 2018 r.
czytaj dalej
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
 • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
 • Baner: Szpital na Wyspie
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: lubuskie.pl
.
Baner: strona główna 1Baner: główna 2Baner: główna 4Baner: główna 5