Wydarzenia

Konferencja „Czad i ogień. Obudź czujność”

Ilustracja do informacji: Konferencja „Czad i ogień. Obudź czujność”
17 listopada 2017 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lubsku oraz w Starostwie Powiatowym w Żarach - w ramach kampanii społecznej „Czad i ogień. Obudź czujność” - odbyły się konferencje zorganizowane przez Starostę Powiatu Żarskiego Janusza Dudojcia oraz Komendanta Powiatowego PSP w Żarach st. kpt. Roberta Słowikowskiego.
W spotkaniach licznie uczestniczyli dyrektorzy jednostek organizacyjnych Powiatu Żarskiego, dyrektorzy i pracownicy placówek oświatowych, zarządcy wspólnot mieszkaniowych oraz mieszkańcy Powiatu Żarskiego. Gościem konferencji w Lubsku była Pani Joanna Brodzik – Prezes Zarządu Fundacji „Opiekun Serca”, która prosiła zgromadzonych, aby pamiętali również o osobach niepełnosprawnych, które w sytuacji zagrożenia mogą szczególnie potrzebować pomocy.
Szkolenie poświęcone zostało zagadnieniom dotyczącym bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych oraz bezpieczeństwa pożarowego obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej. Każdy z uczestników spotkania otrzymał „Poradnik mieszkańca Powiatu Żarskiego”, wydany przez Wydział Organizacyjny i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Żarach we współpracy z Komendą Powiatową PSP w Żarach, w który opisane zostały zasady postępowania w sytuacjach kryzysowych oraz podstawowe zasady bezpieczeństwa pożarowego w codziennym życiu
Z przedstawionych podczas konferencji statystyk wynika, iż w sezonie grzewczym 2016/2017 Państwowa Straż Pożarna odnotowała 4685 zdarzeń z tlenkiem węgla, w których rannych zostało 2903 osób, a 61 straciło życie. Prelegenci podkreślali, że świadomość społeczeństwa o zagrożeniach, jakie niesie czad jest niewielka oraz, że ciągle pokutuje przekonanie, że ulatniający się tlenek węgla jest substancją wyczuwalną lub widoczną. Aby przeciwdziałać zagrożeniom konieczne są spotkania, podczas których podejmowana jest tematyka dotycząca sposobów ochrony przed zatruciem tlenkiem węgla,  postępowania w sytuacjach podejrzenia obecności tlenku w pomieszczeniach, udzielania pomocy osobom, które uległy zatruciu czadem oraz poprawnego korzystania z czujek czadu.   
Na zakończenie spotkania organizatorzy rozdawali uczestnikom czujki czadu i dymu ufundowane przez Starostę Żarskiego Janusza Dudojcia.
Pani Dyrektor Elżbiecie Maćko, pracownikom i uczniom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubsku składamy serdeczne podziękowania za trud włożony w przygotowanie oraz oprawę konferencji „Czad i ogień. Obudź czujność”.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
  • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
  • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
  • Baner: Szpital na Wyspie
  • Baner: Związek Powiatów Polskich
  • Baner: lubuskie.pl
.
Baner: strona główna 1Baner: główna 2Baner: główna 4Baner: główna 5