.

XX Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze

 • 18-06-2018
Ilustracja do informacji: XX Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze
17 czerwca 2018 r. na Stadionie Miejskim w Lubsku odbyły się XX Jubileuszowe Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych. Zmaganiom zawodników przyglądał się Starosta Żarski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Janusz Dudojć, który objął zawody honorowym patronatem, Komendant Powiatowy PSP w Żarach –  mł. bryg, Robert Słowikowski, przedstawiciele władz samorządowych z terenu Powiatu Żarskiego, przedstawiciele Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, strażacy z KP PSP w Żarach oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Lubsku, zaproszeni goście oraz kibice.
W rywalizacji udział wzięło 27 drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym 15 drużyn młodzieżowych. Drużyny seniorów walczyły w kilku konkurencjach, m.in. w sztafecie, ćwiczeniu bojowym, natomiast w kategorii młodzieżowej zawody zostały rozegrane według regulaminu CTIF czyli regulaminu tradycyjnych międzynarodowych zawodów pożarniczych.
Najlepszym drużynom wręczono puchary, dyplomy okolicznościowe, upominki oraz nagrody pieniężne ufundowane przez: Starostę Żarskiego, Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Żarach, Swiss Krono Sp. z o.o., McDonald’s w Żarach, Nadleśnictwo Lubsko oraz Nadleśnictwo Lipinki Łużyckie. Tradycyjnie słodki poczęstunek dla młodzieży ufundowali Państwo Anna i Eugeniusz Ślawscy.
Po przeprowadzonych konkurencjach najlepszymi drużynami okazały się:
W klasyfikacji generalnej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych dziewcząt
I miejsce OSP Złotnik
II miejsce OSP Jasień
III miejsce OSP Tuplice
IV miejsce OSP Lubanice
V miejsce OSP Przewóz
VI miejsce OSP Niwica
VII miejsce OSP Górzyn
VIII miejsce OSP Lipinki Łużyckie
W klasyfikacji generalnej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych chłopców
I miejsce OSP Brody
II miejsce OSP Sieniawa Żarska
III miejsce OSP Jasień
IV miejsce OSP Górzyn
V miejsce OSP Piotrów
VI miejsce OSP Lipinki Łużyckie
VII miejsce OSP Niwica
W klasyfikacji generalnej kobiet
I miejsce OSP Złotnik
II miejsce OSP Żary - Kunice
III miejsce OSP Dębinka
IV miejsce OSP Tuplice
V miejsce OSP Przewóz
W klasyfikacji generalnej seniorów
I miejsce OSP Złotnik
II miejsce OSP Chocicz
III miejsce OSP Łęknica
IV miejsce OSP Przewóz
V miejsce OPS Zabłocie
VI miejsce OSP Tuplice
VII miejsce OSP Dębinka
Przechodni Puchar Starosty Żarskiego dla najlepszej jednostki OSP powędrował do Złotnika.
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

69Galeria zdjęć: XX powiatowe zawody sportowo-pożarnicze

Rowerowa Niedziela, czyli akcja "Polska na rowery" 2018

 • 11-06-2018
Ilustracja do informacji: Rowerowa Niedziela, czyli akcja "Polska na rowery" 2018
10 czerwca 2018 r. kilkusetosobowa grupa miłośników jazdy na rowerze wzięła udział w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji „Polska na rowery”.  Głównym organizatorem wydarzenia było Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne  ,,Horyzont” działające przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Żarach z koordynatorem Dariuszem Koszelą. Patronat honorowy nad akcją objął Starosta Żarski Janusz Dudojć.
 
W akacji uczestniczyło – zgodnie z szacunkami Policji – około 500 rowerzystów. W parku miejskim przy al. Jana Pawła II w Żarach  stawiły się całe rodziny: dziadkowie, rodzice i dzieci. Po przywitaniu przez Wicestarostę Małgorzatę Issel, miłośnicy aktywnego wypoczynku, udali się w podróż do Lubska, gdzie czekał na nich Starosta Żarski Janusz Dudojć. Następnie Starosta poprowadził rowerzystów nad Zalew „Karaś”, aby wspólnie przejechać honorowe okrążenie po nowo wybudowanej ścieżce pieszo-rowerowej. Prawie dwukilometrowy odcinek ścieżki pieszo-rowerowej wybudowany został w ramach projektu pn. "Przygoda z Nysą- zagospodarowanie turystyczne pogranicza polsko-niemieckiego- etap IV" współfinansowanego z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regiolnalnego w ramach programu Współpracy Interreg Polska - Saksonia 2014-2020.
 
Tegoroczna akcja zakończyła się piknikiem rowerowym zorganizowanym przy Domu Pomocy Społecznej w Lubsku. Nie brakowało atrakcji zarówno dla mniejszych, jak i starszych miłośników turystyki rowerowej. Na rowerzystów czekała ścianka wspinaczkowa, pyszna grochówka, warsztaty rowerowe, zwiedzanie wieży zegarowej zamku z przewodnikiem Panem Piotrem Orzechowskim,  pokaz teatru ognia oraz gry i zabawy zorganizowane przez  harcerzy z  6 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej ''Animus" .
 
Pragniemy serdecznie podziękować Pani Wioletcie Kuźmińskiej – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Lubsku oraz wszystkim pracownikom Domu za nieocenioną pomoc przy organizacji pikniku rowerowego, Panu Dariuszowi Koszeli za trud związany z organizacją całej akcji, Panu Piotrowi Orzechowskiemu za poświęcony czas i pasję, z którą opowiada Pan o zegarze w zamkowej wieży, Panu Piotrowi Węcławskiemu z Centrum Rowerowego „Lidberg” w Lubsku za zorganizowanie warsztatów rowerowych oraz Teatrowi Ognia „AgniStorm” za ciekawy pokaz kuglarski. Cieszymy się, że w przyzamkowym parku rozbrzmiewał śpiew harcerzy z  6 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej ''Animus" .  Przede wszystkim dziękujemy rowerzystom z Lubska, Żar, Jasienia, Trzebiela, Żagania, Nowogrodu Bobrzańskiego oraz Łęknicy, którzy tak licznie odpowiedzieli na zaproszenie i uczestniczyli w akcji „Polska na rowery”. Do zobaczenia za rok!
 
 

Projekt pn. „Przygoda z Nysą – zagospodarowanie turystyczne pogranicza polsko-niemieckiego – etap IV”, jest współfinansowany z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska-Saksonia 2014-2020.
Oś priorytetowa: I. Wspólne dziedzictwo naturalne i kulturowe.

 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

17Galeria zdjęć: Polska Na Rowery

"Siła jest kobietą" Kongres Kobiet i Piknik Zdrowia w Żarach

 • 05-06-2018
Ilustracja do informacji: "Siła jest kobietą" Kongres Kobiet i Piknik Zdrowia w Żarach
2 czerwca 2018 r. w parku przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. B. Prusa w Żarach odbył się pierwszy kongres kobiet oraz piknik zdrowia zorganizowany przez Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze. W spotkaniu udział wzięły Marszałek Elżbieta Anna Polak, Wicestarosta Małgorzata Issel, prezes Fundacji „Opiekun Serca” Joanna Brodzik, Posłanka na Sejm RP – Katarzyna Osos, prezes Szpitala Na Wyspie w Żarach Jolanta Dankiewicz, przedstawiciele Urzędu Marszałkowego w Zielonej Górze, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta.
 
Jednym z głównych punktów wydarzenia była dyskusja o 100-leciu praw kobiet oraz o roli kobiety w społeczeństwie. Nie zabrakło głosów dotyczących aktywności zawodowej kobiet, samoświadomości kobiet oraz miejsca kobiet w polityce.- Choć kobiet w polityce jest dużo to jednak ciągle za mało. Kobiety muszą walczyć, żeby zdobyć zaufanie. Często postrzega się nas jako doskonałe matki i gospodynie, które niekoniecznie potrafią rządzić – podkreślała Wicestarosta Małgorzata Issel. W trakcie debaty glos zabierały Panie, które aktywizują lokalną społeczność wskazując kierunki, w jakich współczesne kobiety powinny się rozwijać.
 
Jednak sobotnie spotkanie to nie tylko dyskusja o poważnych sprawach. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa pokazująca 100 lat walki o prawa kobiet. Uczestnicy pikniku mogli skorzystać z porad specjalistów, badań profilaktycznych, a także wziąć udział w warsztatach np. na temat obecności w mediach społecznościach. Natomiast dzieci mogły wybierać spośród wielu atrakcji w strefie aktywności dziecięcej.
czytaj dalej

Wędkarski Dzień Dziecka 2018

 • 04-06-2018
Ilustracja do informacji: Wędkarski Dzień Dziecka 2018
2 czerwca 2018 r. nad Zalewem „Karaś” w Lubsku odbyły się Zawody Wędkarskie z okazji Dnia Dziecka zorganizowane przez Zarząd Koła PZW nr 1 w Lubsku. W sportowych zmaganiach udział wziął Starosta Żarski Janusz Dudojć, który objął wydarzenie patronatem honorowym oraz kilkudziesięciu zawodników w kategoriach wiekowych od 5 do 10 i od 11 do 15 lat.
 
Rozpoczynając zawody Starosta Janusz Dudojć symbolicznie przekazał na ręce Prezesa Pana Eugeniusza Zankowicza oraz Wiceprezesa ds. Młodzieży Koła PZW nr 1 w Lubsku Pana Grzegorza Rutkowskiego nowoczesny sprzęt wędkarski o wartości niemal 35 tys. zł, dzięki czemu Koło nr 1 w Lubsku wzbogaciło się m.in. o: kompleksowo wyposażone siedziska do wędkowania, parasole oraz namiot. Sprzęt został zakupiony dzięki środkom pozyskanym przez Powiat Żarski w ramach projektu „Przygoda z Nysą – zagospodarowanie turystyczne pogranicza polsko-niemieckiego – etap IV” współfinansowanego z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska-Saksonia 2014-2020.
 
Sportowe zmagania poprzedziły liczne wyróżnienia i podziękowania. W uznaniu zasług wniesionych w rozwój i upowszechnienie wędkarstwa odznakę „Zasłużony dla Polskiego Związku Wędkarskiego” otrzymał Starosta Janusz Dudojć, natomiast pracownikom Starostwa Powiatowego w Żarach wręczono podziękowania za współpracę oraz wspieranie młodzieży zrzeszonej w Polskim Związku Wędkarskim.
 
Pamiętano również o zawodnikach, którzy osiągnęli bardzo dobry wynik w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Wędkarskich 2018. Otrzymali oni z rąk Starosty czeki na zakup sprzętu wędkarskiego.
 
Bardzo dziękujemy Zarządowi Koła Nr 1 w Lubsku Panom Eugeniuszowi Zankowiczowi i Grzegorzowi Rutkowskiemu, Prezesowi Zarządu Okręgu PZW w Zielonej Górze Panu Mirosławowi Kamińskiemu oraz wszystkim członkom i sympatykom wędkarstwa zrzeszonym w PZW za zaangażowanie w pracę z dziećmi i młodzieżą. Niezmiernie cieszy fakt, iż potraficie Państwo przekazywać swoją wiedzę oraz zaszczepiać pasję do wędkarstwa w kolejnych pokoleniach. Efekty Waszej pracy widoczne były w podczas sobotnich zawodów, w których – co prawda - uczestniczyły dzieci, ale w kibicowanie zaangażowane były całe rodziny.
czytaj dalej

Rowerzyści z Powiatu Żarskiego odwiedzili przyjaciół z Powiatu Sprewa-Nysa

 • 04-06-2018
Ilustracja do informacji: Rowerzyści z Powiatu Żarskiego odwiedzili przyjaciół z Powiatu Sprewa-Nysa
3 czerwca 2018 r. rowerzyści z Powiatu Żarskiego gościli we Forst, realizując projekt transgraniczny p.n. ”Łużycki Jednoślad- polsko-niemieckie spotkania na dwóch kółkach”. Podczas spotkania Powiat Żarski reprezentowała Wicestarosta Małgorzata Issel.
 
Przyjaciele z Powiatu Sprewa-Nysa zaprosili polskich miłośników jednośladów do uczestnictwa  w 16 Radtourenfahrt „Forster Kuchentour” – rajdzie rowerowym szlakiem ciast „wypieków”. 45 kilometrowa trasa biegła m.in. przez Neu Sacro-Tagenbau Janschwalde-Klinka-Sergen-Domsdorf. Początkowo aura nie sprzyjała rowerzystom, jednak z biegiem czasu niebo nad Forst się rozpogodziło. Finałem imprezy był pokaz lokalnej atrakcji sportowej – tzw. Steherrenner – wyścigu kolarskiego za motocyklem na specjalnie do tego przystosowanym torze.
 
Uczestnicy i organizatorzy w dobrej atmosferze, którą w dużym stopniu zawdzięczali tłumaczeniom Pana Edwarda Zysa, obiecali sobie kontynuować współpracę i spotkać się za rok. 
czytaj dalej

Z wizytami u najmłodszych, czyli Dzień Dziecka 2018

 • 01-06-2018
Ilustracja do informacji: Z wizytami u najmłodszych, czyli Dzień Dziecka 2018
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Starosta Żarski Janusz Dudojć odwiedził najmłodszych pacjentów powiatowego Szpitala Na Wyspie w Żarach. Staroście towarzyszyła Prezes Szpitala Pani Jolanta Dankiewicz oraz Lekarz Naczelny Pan Rafał Kołsut.
 
Mali podopieczni Oddziału Dziecięcego, oprócz życzeń szybkiego powrotu do zdrowia, otrzymali książeczki autorstwa Edwardy Żylińskiej pt. „Mania i Jej Przyjaciele” oraz zabawki edukacyjne. Dodatkowym prezentem od Starosty był czek o wartości 1200 zł na zakup sprzętu AGD na potrzeby oddziału. Po wizycie u dzieci, Starosta udał się do nowo wybudowanego skrzydła Szpitala Na Wyspie, aby ocenić postęp prac w środku i na zewnątrz budynku.
 
Następnie Starosta Janusz Dudojć oraz Wicestarosta Małgorzata Issel odwiedzili dzieci z Powiatowych Domów Dziecka w Żarach i Lubsku, gdzie przekazali życzenia uśmiechu i pomyślności oraz wręczyli bony upominkowe.
 
Wszystkim Dzieciom, tym małym i dużym, życzymy wielu powodów do radości i uśmiechu, sukcesów, rozwijania pasji i zainteresowań, a przede wszystkim spełnienia najskrytszych marzeń.
czytaj dalej

Wspólne posiedzenie Zarządu i Komisji Rewizyjnej Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Żarach

 • 30-05-2018
Ilustracja do informacji: Wspólne posiedzenie Zarządu i Komisji Rewizyjnej Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Żarach
30 maja 2018 roku w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyło się wspólne posiedzenie Zarządu i Komisji Rewizyjnej Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Żarach. Spotkaniu przewodniczył Starosta Żarski Janusz Dudojć – pełniący również funkcję Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP. W posiedzeniu udział wzięli włodarze Gmin z terenu Powiatu Żarskiego, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Żarach bryg. Paweł Hryniewicz oraz dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej st. kpt. Norbert Kawka.
 
Posiedzenie poświęcone było omówieniu stanu przygotowań do XX Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych, które odbędą się w 17 czerwca 2018 roku na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubsku.
czytaj dalej

Podziękowanie w Zespole Szkół Budowlanych w Żarach

 • 30-05-2018
Ilustracja do informacji: Podziękowanie w Zespole Szkół Budowlanych w Żarach
30 maja 2018 roku Starosta Żarski Janusz Dudojć udał się z wizytą do Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach, by podziękować Pani Dyrektor Ewie Styś, nauczycielom praktycznej nauki zawodu oraz uczniom za trud i zaangażowanie włożone w prace remontowe przeprowadzone w Starostwie Powiatowym w Żarach.
 
W ramach praktycznej nauki zawodu uczniowie z klas I, II i III wyremontowali pomieszczenia biurowo-administracyjne. Wysiłek, jaki młodzież włożyła w prace remontowe oraz efekty, w postaci pięknych pomieszczeń, pokazują, że jakość kształcenia zawodowego – teoretycznego i praktycznego – w Powiecie Żarskim jest na wyjątkowo wysokim poziomie, a działania mające na celu kompleksową modernizację kształcenia zawodowego przynoszą zamierzone rezultaty. Cieszymy się, że w trakcie nauki zawodu uczniowie korzystają z nowoczesnej bazy edukacyjnej, a zajęcia praktyczne przeprowadzane są pod nadzorem doświadczonej kadry nauczycielskiej, co na pewno zaowocuje w przyszłości. 
 
Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Ewie Styś, nauczycielom praktycznej nauki zawodu, w szczególności Panu Sławomirowi Ślęzakowi oraz wszystkim uczniom z Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach, którzy remontowali gabinety w Starostwie Powiatowym. Mamy nadzieję, że czas spędzony w Starostwie był miłym czasem nabierania doświadczenia oraz nauki zawodu
czytaj dalej

"Łużycki Jednoślad", czyli polsko-niemieckie spotkanie rowerowe

 • 30-05-2018
Ilustracja do informacji: "Łużycki Jednoślad", czyli polsko-niemieckie spotkanie rowerowe
 26 maja 2018 roku miłośnicy jazdy na rowerze wzięli udział w projekcie ,,Łużycki Jednoślad – polsko-niemieckie spotkanie na dwóch kółkach’’. Na żarskim stadionie ,,Syrena’’ zawodników przywitali Wicestarosta Małgorzata Issel, członek Zarządu Powiatu Edward Skobelski, Starosta Powiatu Sprewa-Nysa Harald Alterkrüger oraz Pani Estera Kuhlmann.
 
To pierwsze spotkanie miłośników jednośladów z Powiatu Żarskiego oraz Powiatu Sprewa-Nysa zorganizowane w ramach ,,Programu Współpracy INTERREG V.A. Brandenburgia-Polska 2014-2020. Fundusz małych projektów w Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr”. Trasa, którą pokonali rowerzyści wiodła przez Żary – Miłowice – Pietrzyków i Biedrzychowice Dolne. W najbliższą niedzielę odbędzie się drugi rajd, lecz tym razem miłośnicy turystyki rowerowej wyruszą w trasę po Niemczech.  
czytaj dalej

"Łużyckim jednośladem" po Powiecie Żarskim

 • 25-05-2018
Ilustracja do informacji: "Łużyckim jednośladem" po Powiecie Żarskim
Projekt ,,Łużycki Jednoślad – polsko-niemieckie spotkanie na dwóch kółkach’’ to wyjątkowe wydarzenia integrujące miłośników jazdy na rowerze z Polski i Niemiec. Jutrzejsze spotkanie rowerowe stanowi pierwszą część projektu zrealizowanego w ramach  ,,Programu Współpracy INTERREG V.A. Brandenburgia-Polska 2014-2020. Fundusz małych projektów w Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr”.
 
Na potrzeby projektu powołano dwie 20-osobowe drużyny rowerowe z Forst i z Żar. Uczestnicy z Niemiec skupieni są w Stowarzyszeniu z wieloletnimi tradycjami: POLIZEISPORTVEREIN 1893 Forst e.V, natomiast grupa z Polski skupia miłośników turystyki rowerowej. Każda z drużyn poprowadzi jeden rajd w Polsce (26.05) i Niemczech (3.06). Sobotnia – polska część – projektu obejmuje przejazd trasą Żary – Miłowice – Pietrzyków.
 
czytaj dalej
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
 • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
 • Baner: Szpital na Wyspie
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook