.

2018

Transgraniczny Piknik Zdrowia " Zdrowo Międzynarodowo"

Ilustracja do informacji: Transgraniczny Piknik Zdrowia " Zdrowo Międzynarodowo"
8 września 2018 r. na terenie Domu Pomocy Społecznej w Lubsku odbył się Transgraniczny Piknik Zdrowia „Zdrowo Międzynarodowo”. Spotkanie otworzył Starosta Żarski Janusz Dudojć, a wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Wicestarosta Małgorzata Issel, Kierownik Projektów DPE Powiatu Sprewa – Nysa Pani Estera Lindner-Kuhlmann, prezes Szpitala Na Wyspie w Żarach Pani Jolanta Dankiewicz, Lekarz Naczelny Szpitala Na Wyspie w Żarach dr Rafał Kołsut, radny sejmiku województwa lubuskiego Łukasz Mejza oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Lubsku Pan Andrzej Tomiałowicz.
 
Gośćmi honorowymi Transgranicznego Pikniku Zdrowia „Zdrowo Międzynarodowo” były Panie Amazonki z Klubów w Lubsku i w Zielonej Górze oraz z Zrzeszenia Amazonek Cottbus (FSH-Gruppe in Cottbus-Sandow). Polsko – niemieckie spotkanie miało na celu  wymianę doświadczeń w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób.
Pogoda oraz frekwencja dopisały, a dzięki gościnności dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Lubsku – Wioletty Kuźmińskiej oraz przychylności lekarzy i pielęgniarek mieszkańcy Powiatu Żarskiego – a szczególnie mieszkańcy Lubska - mieli okazję skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich udzielanych przez specjalistów z dziedziny pediatrii, kardiologii, psychologii, psychoonokologii i dietetyki.
 
W przyzamkowym parku wszyscy mogli zmierzyć ciśnienie oraz określić poziom cukru we krwi. Na stoisku prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia pełnoletni uczestnicy Transgranicznego Pikniku Zdrowia mieli możliwość wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Piknik był również okazją do zwiedzenia zabytkowej wieży zegarowej zamku z przewodnikiem – pasjonatem starych zegarów - Pan Piotrem Orzechowskim.
 
Najwięcej atrakcji czekało na najmłodszych uczestników Pikniku. Tradycyjnie ścianka wspinaczkowa przyciągała amatorów aktywnego wypoczynku w każdym wieku. Instruktaż udzielania pierwszej pomocy przeprowadzony przez strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Lubsku oraz gry i zabawy przygotowane przez zawodowych animatorów cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród dzieci. Prawdziwym hitem okazały się warsztaty mydlarskie.
 
Uczestników Pikniku Zdrowia odwiedzili również Strażacy Ochotnicy z OSP w Jasieniu  z psami poszukiwawczo - ratowniczymi. Oczywiście nie mogło zabraknąć stoiska plastycznego, punktu malowania twarzy oraz stoiska z watą cukrową i popcornem prowadzonego przez przedstawicieli Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubsku. Nowoczesne podesty wędkarskie z kompletnym osprzętem przekazane przez Starostę Janusza Dudojcia oraz osiągnięcia młodych adeptów wędkarstwa przestawiał Grzegorz Rutkowski - Vice Prezes ds. Młodzieży PZW Koła nr 1 w Lubsku. O strzelaniu i broni opowiadał Pan Marek Stępień, a każdy chętny mógł spróbować swoich sił na strzelnicy. Niecodzienne stoisko – związane z naprawią obuwia -  prowadziła Pani Adriana Rotkis – z zawodu szewc. Pysznym ciastem częstowali członkowie Stowarzyszenia „Delfinek” z Tuplic.
 
Nie zabrakło występów artystycznych: warszawskie szlagiery zagrał Lech Krychowski z kapelą „Prima Sort”, następnie rozbrzmiały wesołe przyśpiewki wykonywane przez zespół „Barwy” działający przy Klubie Seniora w Lubsku, a na zakończenie do tańca porwał Kabaret „Zośka” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Lubska.
 
Organizacja Transgranicznego Pikniku Zdrowia „Zdrowo Międzynarodowo” to ciężka praca wielu osób. Serdecznie dziękujemy: pani dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Lubsku – Wioletcie Kuźmińskiej, wszystkim pracownikom i mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej za gościnność, zaangażowanie i uśmiech. Dziękujemy pani prezes Szpitala Na Wyspie Sp. z o.o. – Jolancie Dankiewicz, Lekarzowi Naczelnemu – Rafałowi Kołsutowi, Pani Marcie Gadomskiej, Pani Annie Marciniak, Pani Małgorzacie Wawrzynkowskiej, Panu Grzegorzowi Mutwilowi oraz pielęgniarkom z filii Szpitala Na Wyspie w Lubsku - za entuzjazm dla naszej inicjatywy i czas poświęcony na konsultacje medyczne i badania. Dziękujemy przedstawicielom Narodowego Funduszu Zdrowa za umożliwienie mieszkańcom założenia Karty EKUZ. Dziękujemy strażakom z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Lubsku za naukę pierwszej pomocy. Panu Piotrowi Orzechowskiemu dziękujemy za poświęcony czas i pełne pasji opowieści o zegarze z zamkowej wieży. Warsztatom Terapii Zajęciowej w Lubsku dziękujemy za przepyszną watę cukrową i popcorn. Dziękujemy Pani Adrianie Rotkis oraz Panom: Andrzejowi Tomiałowiczowi, Grzegorzowi Rutkowskiemu, Markowi Stępniowi za poświęcony czas i przekazywanie swoich pasji. Dziękujemy zespołom: „Prima Sort”, „Barwy” i „Zośka” za występy artystyczne.
 
A przede wszystkim dziękujemy: Amazonkom z lubskiego oraz zielonogórskiego Klubu Amazonek oraz Amazonkom z Zrzeszenia Amazonek Cottbus (FSH-Gruppe in Cottbus-Sandow).Dzięki temu, że Panie chciały się spotkać i wymienić doświadczeniami mogliśmy zorganizować Transgraniczny Piknik Zdrowia.
 
Wydarzenie „Transgraniczny Piknik Zdrowia „Zdrowo Międzynarodowo” zrealizowane zostało w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014 -2020 w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna” Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).
 

 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

76Galeria zdjęć: Transgraniczny Piknik Zdrowia

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
  • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
  • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
  • Baner: Szpital na Wyspie
  • Baner: Związek Powiatów Polskich
  • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook