.

2018

Wielkie otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej nad Zalewem "Karaś"

Ilustracja do informacji: Wielkie otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej nad Zalewem "Karaś"
22 czerwca 2018 r. Starosta Żarski Janusz Dudojć oraz zaproszeni goście dokonali uroczystego otwarcia ścieżki pieszo-rowerowej wybudowanej wokół Zalewu „Karaś” w Lubsku. W przecięciu biało-czerwonej wstęgi udział wzięli Partnerzy ze Zgorzelca (Miasto), z Gminy Zgorzelec, z Pieńska, z Łęknicy, z Nadleśnictwa Lipinki, z Powiatu Görlitz, z Gminy  Krauschwitz oraz z Kulturinsel Einsiedel E.V.. Nie zabrakło również radnych Powiatu Żarskiego: Józefa Radziona, Mariana Dąbrowskiego i Zbigniewa Wydrycha.  Niemal dwukilometrowa ścieżka pieszo-rowerowa wraz z elementami małej architektury, dwiema altanami, molem widokowym i jedenastoma pomostami powstała w ramach projektu pn. „Przygoda z Nysą – zagospodarowanie turystyczne pogranicza polsko-niemieckiego – etap IV”.
 
Podczas otwarcia ścieżki pieszo-rowerowej główny nacisk położono na promocję aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Każdy z uczestników mógł pobrać okazjonalną Kartę Uczestnika, a po wzięciu udziału w przynajmniej jednej aktywności sportowej, prowadzonej przez doświadczonych instruktorów, otrzymać atrakcyjny upominek. Nagrodą specjalną był – ufundowany przez Starostę Żarskiego Janusza Dudojcia – piękny rower. Szczęśliwy los wyciągnął Bartosz Szymczak i to on otrzymał główną nagrodę.  Sportowych porad – przez cały czas trwania festynu - udzielali instruktorzy: Pani Lidia Czyż (nordic walking), Pan Bogusław Jagmin (jazda na rolkach), Pan Piotr Węcławski (rowery), Pan Grzegorz Rutkowski (wędkarstwo), Pan Andrzej Tomiałowicz (wspinaczka) oraz Pan Wiesław Pastuszka (biegi).
 
Popularnością cieszyły się stoiska fryzjerskie, na których przyszłe fryzjerki z Zespołu Szkół Budowalnych w Żarach oraz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach zaplatały kolorowe, wakacyjne warkoczyki i układy wymyślne fryzury. Odwiedzających nie brakowało w punktach malowania twarzy oraz na stoisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku, gdzie wykonywano makijaże wieczorowe, malowano paznokcie oraz przeprowadzono ciekawe zabawy sportowe.
 
Kucharskim umiejętnościami popisywali się uczniowie kierunków gastronomicznych. Na obficie zaopatrzonych stoiskach można było zjeść m.in. pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym które serwowali adepci sztuki kulinarnej z Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku oraz skosztować pysznych wypieków przygotowanych przez podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubsku. Nie zabrakło również specjałów z wielkiej patelni: pieczonej kiełbaski i ziemniaczków przygotowanych przez przyszłych kucharzy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach. Natomiast dla miłośników gorących zup czekał garnek chłopski serwowany przez nauczycieli z  Ośrodka dla Dzieci z Wadami Słuchu i Mowy w Żarach.
 
Wystawcy w sposób szczególny zadbali o najmłodszych uczestników wielkiego otwarcia ścieżki pieszo-rowerowej. Przygotowano dla dzieci szereg bardzo ciekawych atrakcji, które zapewniły dobrą rozrywkę na długie godziny: wymyślne gry i zabawy były domeną Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Powiatu Żarskiego, przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubsku częstowali watą cukrową i popcornem, o naukę lukrowania lubuskich „sroczek” zadbała delegacja z Zespołu Szkół Specjalnych w Żarach,  a dzięki żołnierzom z 34 Brygady Kawalerii Pancernej wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z trenażera „Cyklop”.
Czas umilała muzyka na żywo w wykonaniu Pana Lecha Krychowskiego i zespołu Prima Sort.
 
Wielkie otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej wokół Zalewu „Karaś” było ciężką pracą i trudnym zadaniem organizacyjnym. Składamy szczególne podziękowanie: Pani Dyrektor Alicji Czerniawskiej, Pani Dyrektor Gabrieli Fiedler oraz Pani Dyrektor Wioletcie Kuźmińskiej za nieocenioną pomoc i wsparcie logistyczne w organizacji przedsięwzięcia; Panu Grzegorzowi Rutkowskiemu z PZW Koło nr 1 w Lubsko – za szczególne zaangażowanie oraz moc pozytywnej energii; instruktorom: Pani Lidii Czyż, Panu Bogusławowi Jagminowi, Panu Piotrowi Węcławskiemu, Panu Andrzejowi Tomiałowiczowi oraz Panu Wiesławowi Pastuszce- za przekazaną wiedzę, uśmiech i zrozumienie naszej idei, Dyrektorom, Nauczycielom, Uczniom, Animatorom oraz Wolontariuszom z: Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach, Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych Powiatu Żarskiego, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubsku, Zespołu Szkół Specjalnych w Żarach, Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku, Zespołu Szkół Budowalnych w Żarach, Ośrodka dla Dzieci z Wadami Słuchu i Mowy w Żarach, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubsku, strażakom z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Lubsku oraz żołnierzom z 34 Brygady Kawalerii Pancernej. Bez Was, Waszej pracy, Waszych pomysłów, chęci i uśmiechu – wielkie otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej nie było by takim sukcesem. Serdecznie dziękujemy!
 
 
 
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu pn. „Przygoda z Nysą – zagospodarowanie turystyczne pogranicza polsko-niemieckiego – etap IV”, jest współfinansowany z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska-Saksonia 2014-2020,
Oś priorytetowa: I. Wspólne dziedzictwo naturalne i kulturowe.

 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

67Galeria zdjęć: Otwarcie ścieżki piesz-rowerowej nad zalewem karaś

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
  • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
  • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
  • Baner: Szpital na Wyspie
  • Baner: Związek Powiatów Polskich
  • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook