.

2017

Powiatowy Dzień Zdrowia

Ilustracja do informacji: Powiatowy Dzień Zdrowia
30 września 2017 r. na Zamku Kotwiczów - terenie Domu Pomocy Społecznej w Lubsku odbył się pierwszy Powiatowy Dzień Zdrowia, którego pomysłodawcą i głównym inicjatorem był Starosta Żarski Janusz Dudojć. Dzięki szczególnej gościnności dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Lubsku – Wioletty Kuźmińskiej oraz współpracy z prezesem powiatowego Szpitala Na Wyspie Sp z o.o. w Żarach – Jolantą Dankiewicz, Lekarzem Naczelnym Szpitala Na Wyspie – Rafałem Kołsutem oraz Jednostką Ratowniczo – Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej w Lubsku mieszkańcy Powiatu Żarskiego, a w szczególności mieszkańcy Lubska mieli okazję skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich udzielanych przez specjalistów z dziedziny pediatrii oraz chorób wewnętrznych. 
 
Wydarzeniu przyświecało hasło: „Przyjdź, zbadaj się i baw!”. Na zamkowym dziedzińcu wszyscy chętni mogli zmierzyć ciśnienie, określić poziom cukru we krwi oraz poznać poprawny sposób badania piersi w ramach comiesięcznej samokontroli – szkolenie przeprowadzały Panie z lubskiego Klubu Amazonek. Na stoisku prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia pełnoletni uczestnicy Powiatowego Dnia Zdrowia mieli możliwość założenia konta w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta. Z tej sposobności skorzystało aż 40 osób!
 
Najwięcej atrakcji czekało na najmłodszych uczestników Powiatowego Dnia Zdrowia. Nauka poprawnego szczotkowania zębów przy użyciu modelu szczęki, instruktaż udzielania pierwszej pomocy przeprowadzony przez strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej oraz gry i zabawy przygotowane przez pracowników kulturalno-oświatowych Domu Pomocy Społecznej cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród dzieci. Na Powiatowym Dniu Zdrowia nie mogło zabraknąć stoiska plastycznego, punktu malowania twarzy oraz stoiska z watą cukrową i popcornem prowadzonego przez przedstawicieli Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubsku. Tradycyjnie ścianka wspinaczkowa przyciągała amatorów aktywnego wypoczynku w każdym wieku.
 
W przepięknym przyzamkowym parku swój występ artystyczny zaprezentował Kabaret „Zośka” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Lubska, a następnie rozbrzmiały wesołe przyśpiewki wykonywane przez zespół śpiewaczy „Jutrzenka” z Olbrachtowa oraz zespół „Barwy” działający przy Klubie Seniora w Lubsku. Było gwarno i wesoło! Na wszystkich strudzonych tańcami, grami i zabawami czekał talerz ciepłej, pysznej grochówki.
Na naszych gości czekała jeszcze jedna, wielka niespodzianka. Chętni mieli okazję do zwiedzenia zabytkowej wieży zegarowej zamku. Atrakcja nie lada, gdyż przewodnikiem po zegarowej wieży był pan Piotr Orzechowski, który z własnej inicjatywy podjął się renowacji zegara. Jak na pasjonata przystało, pan Orzechowski samodzielnie wykonał ponad 40 brakujących lub zepsutych części, dzięki czemu po ponad roku wytężonej pracy zegar został ponownie uruchomiony.
 
Aby Powiatowy Dzień Zdrowia mógł się odbyć potrzebna była praca wielu osób. Serdecznie dziękujemy: pani dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Lubsku – Wioletcie Kuźmińskiej, wszystkim pracownikom i mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej za gościnność i ogrom pracy włożony w przygotowania. Dzięki Waszemu zaangażowaniu Zamek prezentował się niezwykle pięknie, a atrakcje cieszyły małych i dużych odwiedzających. Dziękujemy pani prezes Szpitala Na Wyspie Sp. z o.o. – Jolancie Dankiewicz, Lekarzowi Naczelnemu – Rafałowi Kołsutowi, lekarzom: Krzysztofowi Ciesielskiemu i Maciejowi Cieślakowi oraz pielęgniarkom z filii Szpitala Na Wyspie w Lubsku - za entuzjazm dla naszej inicjatywy i czas poświęcony na konsultacje medyczne oraz badania. Dziękujemy pani Jolancie Bartkowskiej – pielęgniarce szkolnej z Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku za cierpliwość, uśmiech i porady jak prawidłowo szczotkować zęby. Dziękujemy przedstawicielom Narodowego Funduszu Zdrowa za umożliwienie mieszkańcom rejestracji w Zintegrowanym Systemie Pacjenta. Amazonkom z lubskiego Klubu Amazonek dziękujemy za przekazanie cennej wiedzy na temat samokontroli piersi. Dziękujemy strażakom z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Lubsku za naukę pierwszej pomocy i przekazanie swojej wiedzy. Dziękujemy zespołom: „Jutrzenka”, „Barwy” i „Zośka” za występy artystyczne, które umilały nam czas i rozbawiały do łez. Dziękujemy przedstawicielom i animatorom z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubsku za uśmiechnięte buzie dzieci oraz za przepyszną watę cukrową i popcorn. Panu Piotrowi Orzechowskiemu dziękujemy za poświęcony czas, pełne pasji opowieści i odkrycie tego, co na co dzień zamknięte jest w zamkowej wieży. Dziękujemy panu Łukaszowi Chojnackiemu z „Apteki z Misiem” przy ul. Śródmiejskiej 25 w Żarach (w pasażu Foto Przedwojski) za nieodpłatne przekazanie ciśnieniomierzy, materiałów do nauki prawidłowego szczotkowania zębów oraz szczoteczek do zębów dla dzieci. 

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili Powiatowy Dzień Zdrowia i skorzystali z przygotowanych konsultacji oraz atrakcji. Do zobaczenia na kolejnych Powiatowych Dniach Zdrowia!

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

77Galeria zdjęć: 2017 09 30 - Powiatowy Dzień Zdrowia

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
  • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
  • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
  • Baner: Szpital na Wyspie
  • Baner: Związek Powiatów Polskich
  • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook