.

2016

Tydzień Zdrowia w Ceramiku

Ilustracja do informacji: Tydzień Zdrowia w Ceramiku
Od 11 do 15 kwietnia 2016 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach odbył się - organizowany już po raz czwarty - Tydzień Zdrowia. Przedsięwzięcie skierowane było do uczniów i pracowników ZSOiT, a także wszystkich szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Żarskiego. W podsumowaniu Tygodnia Zdrowia  uczestniczyło 8 szkół - ZSOiT, I LO im. B. Prusa, KLO, SLO, ZSE, OHP, OWSiM, ZST. Każdą szkołę reprezentowało po 4 uczniów wraz z opiekunami. Uczestniczyli oni w prelekcji: „Profilaktyka cukrzycy” prowadzonej przez dietetyka Natur House oraz międzyszkolnych konkursach o zdrowym odżywianiu.
Przeprowadzono konkurs umiejętności kulinarnych „Kanapka Bystrzaka”, konkurs „Czy wiesz co jesz – rozpoznawanie produktów zbożowych” oraz „Quiz wiedzy o żywieniu i żywności”. Pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach.
W ciągu całego tygodnia uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych przygotowywali potrawy na stragan ze zdrową żywnością i częstowali nimi wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Były to: szaszłyki z warzyw i owoców, owsianka i placuszki owsiane, świeżo sporządzane soki i koktajle z warzyw i owoców oraz kanapki.
 
Dokonywano pomiarów glukozy, wody i tłuszczu w organizmie,  postrzegania rzeczywistości po spożyciu substancji psychoaktywnych lub alkoholu (alkogogle) oraz udzielano konsultacji żywieniowych.
Lekcje wychowania fizycznego były wzbogacone o różne formy ruchu przy muzyce, a konkursy międzyszkolne uprzyjemnił pokaz Zumby w wykonaniu uczennic Technikum Hotelarskiego.
Wszystkie przedsięwzięcia miały na celu przekonanie uczniów o niebezpiecznych skutkach otyłości i propagowały wybór zdrowych produktów żywnościowych, głównie będących podstawą piramidy żywieniowej produktów zbożowych.
W akcję włączyli się przedstawiciele Sanepidu, Centrum Dietetycznego Natur House i przedstawiciel Restauracji Lew. Patronat nad Tygodniem Zdrowia objął Starosta Żarski Janusz Dudojć.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
  • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
  • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
  • Baner: Szpital na Wyspie
  • Baner: Związek Powiatów Polskich
  • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook