Wydarzenia

Jubileusz 60-lecia istnienia Domu Pomocy Społecznej w Lubsku

 • 21-06-2018
Ilustracja do informacji: Jubileusz 60-lecia istnienia Domu Pomocy Społecznej w Lubsku
15 czerwca 2018 r. odbyły się obchody jubileuszu 60-lecia powstania Domu Pomocy Społecznej w Lubsku. W uroczystościach uczestniczył Starosta Janusz Dudojć, który objął wydarzenie patronatem honorowym. W jubileuszu udział wzięli przedstawiciele Rady Powiatu Żarskiego, władze samorządowe, pracownicy, mieszkańcy, przyjaciele Domu oraz zaproszeni goście.
Uroczystości zapoczątkowała Msza Święta pod przewodnictwem Ks. Mariana Bumbula. Po Eucharystii rozpoczęła się cześć oficjalna: występy artystyczne, podziękowania długoletnim pracownikom oraz mieszkańcom. Życzenia i gratulacje od zaproszonych gości przyjmowała dyrektor Pani Wioletta Kuźmińska.
 
Dom Pomocy Społecznej, który jest jednostką organizacyjną Powiatu Żarskiego zamieszkuje 135 osób. Mieszkańcy Domu każdego dnia mogą korzystać z zajęć terapeutycznych, kulturalno oświatowych oraz rehabilitacji, mają także zapewnioną specjalistyczną opiekę lekarską, pielęgniarską i duchową.
 
czytaj dalej

XX Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze

 • 18-06-2018
Ilustracja do informacji: XX Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze
17 czerwca 2018 r. na Stadionie Miejskim w Lubsku odbyły się XX Jubileuszowe Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych. Zmaganiom zawodników przyglądał się Starosta Żarski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Janusz Dudojć, który objął zawody honorowym patronatem, Komendant Powiatowy PSP w Żarach –  mł. bryg, Robert Słowikowski, przedstawiciele władz samorządowych z terenu Powiatu Żarskiego, przedstawiciele Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, strażacy z KP PSP w Żarach oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Lubsku, zaproszeni goście oraz kibice.
W rywalizacji udział wzięło 27 drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym 15 drużyn młodzieżowych. Drużyny seniorów walczyły w kilku konkurencjach, m.in. w sztafecie, ćwiczeniu bojowym, natomiast w kategorii młodzieżowej zawody zostały rozegrane według regulaminu CTIF czyli regulaminu tradycyjnych międzynarodowych zawodów pożarniczych.
Najlepszym drużynom wręczono puchary, dyplomy okolicznościowe, upominki oraz nagrody pieniężne ufundowane przez: Starostę Żarskiego, Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Żarach, Swiss Krono Sp. z o.o., McDonald’s w Żarach, Nadleśnictwo Lubsko oraz Nadleśnictwo Lipinki Łużyckie. Tradycyjnie słodki poczęstunek dla młodzieży ufundowali Państwo Anna i Eugeniusz Ślawscy.
Po przeprowadzonych konkurencjach najlepszymi drużynami okazały się:
W klasyfikacji generalnej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych dziewcząt
I miejsce OSP Złotnik
II miejsce OSP Jasień
III miejsce OSP Tuplice
IV miejsce OSP Lubanice
V miejsce OSP Przewóz
VI miejsce OSP Niwica
VII miejsce OSP Górzyn
VIII miejsce OSP Lipinki Łużyckie
W klasyfikacji generalnej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych chłopców
I miejsce OSP Brody
II miejsce OSP Sieniawa Żarska
III miejsce OSP Jasień
IV miejsce OSP Górzyn
V miejsce OSP Piotrów
VI miejsce OSP Lipinki Łużyckie
VII miejsce OSP Niwica
W klasyfikacji generalnej kobiet
I miejsce OSP Złotnik
II miejsce OSP Żary - Kunice
III miejsce OSP Dębinka
IV miejsce OSP Tuplice
V miejsce OSP Przewóz
W klasyfikacji generalnej seniorów
I miejsce OSP Złotnik
II miejsce OSP Chocicz
III miejsce OSP Łęknica
IV miejsce OSP Przewóz
V miejsce OPS Zabłocie
VI miejsce OSP Tuplice
VII miejsce OSP Dębinka
Przechodni Puchar Starosty Żarskiego dla najlepszej jednostki OSP powędrował do Złotnika.
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

69Galeria zdjęć: XX powiatowe zawody sportowo-pożarnicze

Rowerowa Niedziela, czyli akcja "Polska na rowery" 2018

 • 11-06-2018
Ilustracja do informacji: Rowerowa Niedziela, czyli akcja "Polska na rowery" 2018
10 czerwca 2018 r. kilkusetosobowa grupa miłośników jazdy na rowerze wzięła udział w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji „Polska na rowery”.  Głównym organizatorem wydarzenia było Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne  ,,Horyzont” działające przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Żarach z koordynatorem Dariuszem Koszelą. Patronat honorowy nad akcją objął Starosta Żarski Janusz Dudojć.
 
W akacji uczestniczyło – zgodnie z szacunkami Policji – około 500 rowerzystów. W parku miejskim przy al. Jana Pawła II w Żarach  stawiły się całe rodziny: dziadkowie, rodzice i dzieci. Po przywitaniu przez Wicestarostę Małgorzatę Issel, miłośnicy aktywnego wypoczynku, udali się w podróż do Lubska, gdzie czekał na nich Starosta Żarski Janusz Dudojć. Następnie Starosta poprowadził rowerzystów nad Zalew „Karaś”, aby wspólnie przejechać honorowe okrążenie po nowo wybudowanej ścieżce pieszo-rowerowej. Prawie dwukilometrowy odcinek ścieżki pieszo-rowerowej wybudowany został w ramach projektu pn. "Przygoda z Nysą- zagospodarowanie turystyczne pogranicza polsko-niemieckiego- etap IV" współfinansowanego z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regiolnalnego w ramach programu Współpracy Interreg Polska - Saksonia 2014-2020.
 
Tegoroczna akcja zakończyła się piknikiem rowerowym zorganizowanym przy Domu Pomocy Społecznej w Lubsku. Nie brakowało atrakcji zarówno dla mniejszych, jak i starszych miłośników turystyki rowerowej. Na rowerzystów czekała ścianka wspinaczkowa, pyszna grochówka, warsztaty rowerowe, zwiedzanie wieży zegarowej zamku z przewodnikiem Panem Piotrem Orzechowskim,  pokaz teatru ognia oraz gry i zabawy zorganizowane przez  harcerzy z  6 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej ''Animus" .
 
Pragniemy serdecznie podziękować Pani Wioletcie Kuźmińskiej – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Lubsku oraz wszystkim pracownikom Domu za nieocenioną pomoc przy organizacji pikniku rowerowego, Panu Dariuszowi Koszeli za trud związany z organizacją całej akcji, Panu Piotrowi Orzechowskiemu za poświęcony czas i pasję, z którą opowiada Pan o zegarze w zamkowej wieży, Panu Piotrowi Węcławskiemu z Centrum Rowerowego „Lidberg” w Lubsku za zorganizowanie warsztatów rowerowych oraz Teatrowi Ognia „AgniStorm” za ciekawy pokaz kuglarski. Cieszymy się, że w przyzamkowym parku rozbrzmiewał śpiew harcerzy z  6 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej ''Animus" .  Przede wszystkim dziękujemy rowerzystom z Lubska, Żar, Jasienia, Trzebiela, Żagania, Nowogrodu Bobrzańskiego oraz Łęknicy, którzy tak licznie odpowiedzieli na zaproszenie i uczestniczyli w akcji „Polska na rowery”. Do zobaczenia za rok!
 
 

Projekt pn. „Przygoda z Nysą – zagospodarowanie turystyczne pogranicza polsko-niemieckiego – etap IV”, jest współfinansowany z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska-Saksonia 2014-2020.
Oś priorytetowa: I. Wspólne dziedzictwo naturalne i kulturowe.

 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

17Galeria zdjęć: Polska Na Rowery

"Siła jest kobietą" Kongres Kobiet i Piknik Zdrowia w Żarach

 • 05-06-2018
Ilustracja do informacji: "Siła jest kobietą" Kongres Kobiet i Piknik Zdrowia w Żarach
2 czerwca 2018 r. w parku przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. B. Prusa w Żarach odbył się pierwszy kongres kobiet oraz piknik zdrowia zorganizowany przez Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze. W spotkaniu udział wzięły Marszałek Elżbieta Anna Polak, Wicestarosta Małgorzata Issel, prezes Fundacji „Opiekun Serca” Joanna Brodzik, Posłanka na Sejm RP – Katarzyna Osos, prezes Szpitala Na Wyspie w Żarach Jolanta Dankiewicz, przedstawiciele Urzędu Marszałkowego w Zielonej Górze, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta.
 
Jednym z głównych punktów wydarzenia była dyskusja o 100-leciu praw kobiet oraz o roli kobiety w społeczeństwie. Nie zabrakło głosów dotyczących aktywności zawodowej kobiet, samoświadomości kobiet oraz miejsca kobiet w polityce.- Choć kobiet w polityce jest dużo to jednak ciągle za mało. Kobiety muszą walczyć, żeby zdobyć zaufanie. Często postrzega się nas jako doskonałe matki i gospodynie, które niekoniecznie potrafią rządzić – podkreślała Wicestarosta Małgorzata Issel. W trakcie debaty glos zabierały Panie, które aktywizują lokalną społeczność wskazując kierunki, w jakich współczesne kobiety powinny się rozwijać.
 
Jednak sobotnie spotkanie to nie tylko dyskusja o poważnych sprawach. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa pokazująca 100 lat walki o prawa kobiet. Uczestnicy pikniku mogli skorzystać z porad specjalistów, badań profilaktycznych, a także wziąć udział w warsztatach np. na temat obecności w mediach społecznościach. Natomiast dzieci mogły wybierać spośród wielu atrakcji w strefie aktywności dziecięcej.
czytaj dalej

Wędkarski Dzień Dziecka 2018

 • 04-06-2018
Ilustracja do informacji: Wędkarski Dzień Dziecka 2018
2 czerwca 2018 r. nad Zalewem „Karaś” w Lubsku odbyły się Zawody Wędkarskie z okazji Dnia Dziecka zorganizowane przez Zarząd Koła PZW nr 1 w Lubsku. W sportowych zmaganiach udział wziął Starosta Żarski Janusz Dudojć, który objął wydarzenie patronatem honorowym oraz kilkudziesięciu zawodników w kategoriach wiekowych od 5 do 10 i od 11 do 15 lat.
 
Rozpoczynając zawody Starosta Janusz Dudojć symbolicznie przekazał na ręce Prezesa Pana Eugeniusza Zankowicza oraz Wiceprezesa ds. Młodzieży Koła PZW nr 1 w Lubsku Pana Grzegorza Rutkowskiego nowoczesny sprzęt wędkarski o wartości niemal 35 tys. zł, dzięki czemu Koło nr 1 w Lubsku wzbogaciło się m.in. o: kompleksowo wyposażone siedziska do wędkowania, parasole oraz namiot. Sprzęt został zakupiony dzięki środkom pozyskanym przez Powiat Żarski w ramach projektu „Przygoda z Nysą – zagospodarowanie turystyczne pogranicza polsko-niemieckiego – etap IV” współfinansowanego z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska-Saksonia 2014-2020.
 
Sportowe zmagania poprzedziły liczne wyróżnienia i podziękowania. W uznaniu zasług wniesionych w rozwój i upowszechnienie wędkarstwa odznakę „Zasłużony dla Polskiego Związku Wędkarskiego” otrzymał Starosta Janusz Dudojć, natomiast pracownikom Starostwa Powiatowego w Żarach wręczono podziękowania za współpracę oraz wspieranie młodzieży zrzeszonej w Polskim Związku Wędkarskim.
 
Pamiętano również o zawodnikach, którzy osiągnęli bardzo dobry wynik w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Wędkarskich 2018. Otrzymali oni z rąk Starosty czeki na zakup sprzętu wędkarskiego.
 
Bardzo dziękujemy Zarządowi Koła Nr 1 w Lubsku Panom Eugeniuszowi Zankowiczowi i Grzegorzowi Rutkowskiemu, Prezesowi Zarządu Okręgu PZW w Zielonej Górze Panu Mirosławowi Kamińskiemu oraz wszystkim członkom i sympatykom wędkarstwa zrzeszonym w PZW za zaangażowanie w pracę z dziećmi i młodzieżą. Niezmiernie cieszy fakt, iż potraficie Państwo przekazywać swoją wiedzę oraz zaszczepiać pasję do wędkarstwa w kolejnych pokoleniach. Efekty Waszej pracy widoczne były w podczas sobotnich zawodów, w których – co prawda - uczestniczyły dzieci, ale w kibicowanie zaangażowane były całe rodziny.
czytaj dalej

Rowerzyści z Powiatu Żarskiego odwiedzili przyjaciół z Powiatu Sprewa-Nysa

 • 04-06-2018
Ilustracja do informacji: Rowerzyści z Powiatu Żarskiego odwiedzili przyjaciół z Powiatu Sprewa-Nysa
3 czerwca 2018 r. rowerzyści z Powiatu Żarskiego gościli we Forst, realizując projekt transgraniczny p.n. ”Łużycki Jednoślad- polsko-niemieckie spotkania na dwóch kółkach”. Podczas spotkania Powiat Żarski reprezentowała Wicestarosta Małgorzata Issel.
 
Przyjaciele z Powiatu Sprewa-Nysa zaprosili polskich miłośników jednośladów do uczestnictwa  w 16 Radtourenfahrt „Forster Kuchentour” – rajdzie rowerowym szlakiem ciast „wypieków”. 45 kilometrowa trasa biegła m.in. przez Neu Sacro-Tagenbau Janschwalde-Klinka-Sergen-Domsdorf. Początkowo aura nie sprzyjała rowerzystom, jednak z biegiem czasu niebo nad Forst się rozpogodziło. Finałem imprezy był pokaz lokalnej atrakcji sportowej – tzw. Steherrenner – wyścigu kolarskiego za motocyklem na specjalnie do tego przystosowanym torze.
 
Uczestnicy i organizatorzy w dobrej atmosferze, którą w dużym stopniu zawdzięczali tłumaczeniom Pana Edwarda Zysa, obiecali sobie kontynuować współpracę i spotkać się za rok. 
czytaj dalej

Z wizytami u najmłodszych, czyli Dzień Dziecka 2018

 • 01-06-2018
Ilustracja do informacji: Z wizytami u najmłodszych, czyli Dzień Dziecka 2018
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Starosta Żarski Janusz Dudojć odwiedził najmłodszych pacjentów powiatowego Szpitala Na Wyspie w Żarach. Staroście towarzyszyła Prezes Szpitala Pani Jolanta Dankiewicz oraz Lekarz Naczelny Pan Rafał Kołsut.
 
Mali podopieczni Oddziału Dziecięcego, oprócz życzeń szybkiego powrotu do zdrowia, otrzymali książeczki autorstwa Edwardy Żylińskiej pt. „Mania i Jej Przyjaciele” oraz zabawki edukacyjne. Dodatkowym prezentem od Starosty był czek o wartości 1200 zł na zakup sprzętu AGD na potrzeby oddziału. Po wizycie u dzieci, Starosta udał się do nowo wybudowanego skrzydła Szpitala Na Wyspie, aby ocenić postęp prac w środku i na zewnątrz budynku.
 
Następnie Starosta Janusz Dudojć oraz Wicestarosta Małgorzata Issel odwiedzili dzieci z Powiatowych Domów Dziecka w Żarach i Lubsku, gdzie przekazali życzenia uśmiechu i pomyślności oraz wręczyli bony upominkowe.
 
Wszystkim Dzieciom, tym małym i dużym, życzymy wielu powodów do radości i uśmiechu, sukcesów, rozwijania pasji i zainteresowań, a przede wszystkim spełnienia najskrytszych marzeń.
czytaj dalej

Wspólne posiedzenie Zarządu i Komisji Rewizyjnej Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Żarach

 • 30-05-2018
Ilustracja do informacji: Wspólne posiedzenie Zarządu i Komisji Rewizyjnej Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Żarach
30 maja 2018 roku w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyło się wspólne posiedzenie Zarządu i Komisji Rewizyjnej Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Żarach. Spotkaniu przewodniczył Starosta Żarski Janusz Dudojć – pełniący również funkcję Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP. W posiedzeniu udział wzięli włodarze Gmin z terenu Powiatu Żarskiego, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Żarach bryg. Paweł Hryniewicz oraz dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej st. kpt. Norbert Kawka.
 
Posiedzenie poświęcone było omówieniu stanu przygotowań do XX Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych, które odbędą się w 17 czerwca 2018 roku na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubsku.
czytaj dalej

Podziękowanie w Zespole Szkół Budowlanych w Żarach

 • 30-05-2018
Ilustracja do informacji: Podziękowanie w Zespole Szkół Budowlanych w Żarach
30 maja 2018 roku Starosta Żarski Janusz Dudojć udał się z wizytą do Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach, by podziękować Pani Dyrektor Ewie Styś, nauczycielom praktycznej nauki zawodu oraz uczniom za trud i zaangażowanie włożone w prace remontowe przeprowadzone w Starostwie Powiatowym w Żarach.
 
W ramach praktycznej nauki zawodu uczniowie z klas I, II i III wyremontowali pomieszczenia biurowo-administracyjne. Wysiłek, jaki młodzież włożyła w prace remontowe oraz efekty, w postaci pięknych pomieszczeń, pokazują, że jakość kształcenia zawodowego – teoretycznego i praktycznego – w Powiecie Żarskim jest na wyjątkowo wysokim poziomie, a działania mające na celu kompleksową modernizację kształcenia zawodowego przynoszą zamierzone rezultaty. Cieszymy się, że w trakcie nauki zawodu uczniowie korzystają z nowoczesnej bazy edukacyjnej, a zajęcia praktyczne przeprowadzane są pod nadzorem doświadczonej kadry nauczycielskiej, co na pewno zaowocuje w przyszłości. 
 
Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Ewie Styś, nauczycielom praktycznej nauki zawodu, w szczególności Panu Sławomirowi Ślęzakowi oraz wszystkim uczniom z Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach, którzy remontowali gabinety w Starostwie Powiatowym. Mamy nadzieję, że czas spędzony w Starostwie był miłym czasem nabierania doświadczenia oraz nauki zawodu
czytaj dalej

"Łużycki Jednoślad", czyli polsko-niemieckie spotkanie rowerowe

 • 30-05-2018
Ilustracja do informacji: "Łużycki Jednoślad", czyli polsko-niemieckie spotkanie rowerowe
 26 maja 2018 roku miłośnicy jazdy na rowerze wzięli udział w projekcie ,,Łużycki Jednoślad – polsko-niemieckie spotkanie na dwóch kółkach’’. Na żarskim stadionie ,,Syrena’’ zawodników przywitali Wicestarosta Małgorzata Issel, członek Zarządu Powiatu Edward Skobelski, Starosta Powiatu Sprewa-Nysa Harald Alterkrüger oraz Pani Estera Kuhlmann.
 
To pierwsze spotkanie miłośników jednośladów z Powiatu Żarskiego oraz Powiatu Sprewa-Nysa zorganizowane w ramach ,,Programu Współpracy INTERREG V.A. Brandenburgia-Polska 2014-2020. Fundusz małych projektów w Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr”. Trasa, którą pokonali rowerzyści wiodła przez Żary – Miłowice – Pietrzyków i Biedrzychowice Dolne. W najbliższą niedzielę odbędzie się drugi rajd, lecz tym razem miłośnicy turystyki rowerowej wyruszą w trasę po Niemczech.  
czytaj dalej
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
 • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
 • Baner: Szpital na Wyspie
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: lubuskie.pl
.
Baner: strona główna 1Baner: główna 2Baner: główna 4Baner: główna 5